Polskie kino i telewizja pełne jest licznych perełek, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Netflix, będący platformą streamingową o ogromnej popularności, stał się domem dla wielu doskonałych polskich filmów i seriali. Od poruszających dramatów po pasjonujące produkcje kryminalne, oferta tej platformy dostarcza widzom niezapomnianych przeżyć. Oto najlepsze polskie produkcje dostępne na Netflixie, które spodobają się także widzom zza granicy.
Sprawdź: TOP 5 polskich aktorów z filmów i seriali na Netflixie
Najlepsze polskie filmy i seriale na Netflixie
W świetle rosnącej popularności polskich produkcji na platformie Netflix, wyróżnienie najbardziej wyjątkowych tytułów to niezwykle ciężka sprawa. Aby ułatwić odkrywanie prawdziwych pereł, podjęliśmy trud wyboru spośród mnogości propozycji. Oto nasza lista najlepszych polskich filmów i seriali, które zasługują na uwagę każdego miłośnika wysokiej jakości rozrywki.
Przeczytaj też: Czy podatek od spadków w Wielkiej Brytanii zostanie obniżony w 2024 roku?
Boże Ciało
Psychologiczny film religijny z 2019 w reżyserii Jana Komasy, zrealizowany według scenariusza Mateusza Pacewicza. Tematem filmu – wzorowanego na autentycznych wydarzeniach – są losy Daniela, wychowanka zakładu poprawczego. Daniel, zwolniony warunkowo, wykorzystuje tymczasową wolność, aby wcielić się w księdza we wsi na południu Polski. Jego niekonwencjonalne metody prowadzenia mszy i modlitwy zwracają przeciwko niemu społeczność wsi, ale też prowokują ją do zmierzenia się z nieprzepracowaną traumą. Ekipa filmowa została uhonorowana dziesięcioma statuetkami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz jedenastoma Orłami, a film znalazł się w ścisłej czołówce utworów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Wielka Woda
Serial katastroficzny z 2022 roku w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka na podstawie scenariusza Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej. Produkcja jest inspirowana powodzią tysiąclecia z 1997 roku, która dotknęła zarówno Wrocław, jak i okolice. Bohaterowie w obliczu niebezpieczeństwa muszą zmierzyć się z niekompetencją urzędników, a także z własną przeszłością. Serial składa się z 6 odcinków, a w każdym z nich występują postacie inspirowane prawdziwymi osobami.
Czytaj także: Brytyjsko-polski film “The Zone of Interest” nagrodzony trzema nagrodami BAFTA
1670
Serial komediowy w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli. Akcja serialu toczy się w tytułowym roku 1670. Głównym bohaterem serialu jest Jan Paweł Adamczewski, głowa rodziny szlacheckiej, właściciel „mniejszej połowy” wsi Adamczycha. Jego marzeniem jest zostanie najsłynniejszym Janem Pawłem w historii Polski. W serialu pojawia się wiele nawiązań do polskiej kultury i historii. Produkcja cieszy się dużą popularnością w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Przeczytaj: Nowe filmy romantyczne do obejrzenia już teraz na Netflixie
Johnny
Film biograficzny w reżyserii Daniela Jaroszka, opowiadający o życiu księdza Jana Kaczkowskiego. Oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Film został nagrodzony aż 4 Orłami w 2023 roku.
Sztuka kochania
Film biograficzny z 2017 roku w reżyserii Marii Sadowskiej, o życiu lekarki Michaliny Wisłockiej. Produkcja ukazuje trzy etapy życia Michaliny Wisłockiej, najsłynniejszej seksuolog czasów PRL, walczącej o wydanie książki, która na zawsze odmieni życie seksualne Polaków.
Znachor (2023)
Dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii Michała Gazdy. To kolejna ekranizacja powieści Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która spotkała się z ogromem kontrowersji. Fani filmu początkowo nie byli zadowoleni z zapowiadanej adaptacji, ale koniec końców zdobyła ona uznanie większości. Znana niemal wszystkim Polakom historia opowiada o renomowanym niegdyś chirurgu, który stracił rodzinę i pamięć, ale dostaje szansę na nowe życie, gdy po latach spotyka swoją córkę.
Królowa
Serial obyczajowy z wątkiem drag queen z 2022 roku, który w okresie swojej premiery znajdował się w rankingu najpopularniejszych produkcji platformy VOD Netflix. Serial cieszył się dobrymi opiniami recenzentów, szczególnie za odważną tematykę w Polsce. Produkcja opowiada historię Sylwestra Borkowskiego mieszkającego od lat w Paryżu i spełniającego się jako drag queen o pseudonimie artystycznym „Loretta”. Mężczyzna po latach wraca do Polski, by zostać dawcą nerki dla swojej córki Wioletty.
Kler
Polski fabularny film obyczajowy z 2018 w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Fabuła skupia się wokół losów trzech księży katolickich, reprezentujących różne podejścia do wiary chrześcijańskiej i skażonych grzechem. Dzieło wywołało gwałtowny sprzeciw środowisk prawicowo-konserwatywnych ze względu na przedstawienie zjawiska pedofilii wśród księży.
Zachowaj spokój
Polski miniserial w reżyserii Michała Gazdy i Bartosza Konopki. Produkcja oparta jest na powieści Harlana Cobena pod tym samym tytułem. Autor pierwowzoru stwierdził, że serial Zachowaj spokój należy do ulubionych ekranizacji jego książek.
Twój Vincent
Polsko-brytyjski pełnometrażowy film animowany zrealizowany techniką malarską z 2017 roku, w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Fabuła oparta jest na historii życia i śmierci malarza Vincenta van Gogha. Twój Vincent otrzymał nominację do Złotych Globów dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego oraz nominację do Oscara w tej samej kategorii. Ostatecznie dzieło otrzymało Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów. Fakty z życia van Gogha zostały ustalone m.in. na podstawie 800 napisanych przez niego listów.
Źródło: PolishObserver.com, Netflix, Wikipedia, Filmweb