Przejdź do treści

Brytyjsko-polski film “The Zone of Interest” nagrodzony trzema nagrodami BAFTA

20/02/2024 13:20 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03

Wiadomości z Wielkiej Brytanii: Nagrody BAFTA dla „The Zone of Interest”. Główną nagrodę tegorocznej edycji BAFTA Awards otrzymał dramat biograficzny „Oppenheimer”. Jednak „The Poor Things” oraz „The Zone of Interest” również triumfowały podczas gali. Brytyjsko-polska produkcja została uhonorowana aż trzema nagrodami brytyjskiego przemysłu filmowego.

Nagrody BAFTA dla „The Zone of Interest”

Film, będący adaptacją powieści Martina Amisa, zdobył laury w kategoriach: najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepszy dźwięk. „The Zone of Interest” (pol. „Strefa interesów„) to dramat historyczny w reżyserii Jonathana Glazera. Opowiada historię komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Rudolfa Hoessa, który wraz z żoną Hedwigą próbuje stworzyć rodzinną sielankę w domu z ogrodem położonym tuż za murem obozu. Czytaj dalej poniżej

Łukasz Żal, twórca zdjęć do filmu „The Zone of Interest”, był nominowany w kategorii za najlepsze zdjęcia, jednak nagrodę tę ostatecznie zdobył twórca zdjęć do filmu „Oppenheimer”.

Polski akcent na gali rozdania nagród BAFTA

Polski akcent na gali, która odbyła się w niedzielę, podkreślił również krótkometrażowy film animowany „Crab Day”. Obraz otrzymał nagrodę za najlepszy brytyjski krótkometrażowy film animowany, dzięki twórczości Rossa Stringera, Bartosza Stanisławka i Aleksandry Sykulak.

James Wilson, producent „The Zone of Interest”, podczas gali rozdania nagród podkreślił głębokie przesłanie filmu. Zwrócił uwagę na zagrożenia płynące z selektywnej empatii – pisze „The Guardian”. „Przyjaciel niedawno napisał do mnie, wyjaśniając, że nie może przestać myśleć o murach, które budujemy w naszym życiu i za które świadomie nie chcemy zaglądać” – powiedział Wilson podczas gali. „Te mury nie są nowością – istniały przed, w trakcie i po Holokauście” – dodał. Dziękuję za docenienie filmu, który zachęca do refleksji nad tymi kwestiami.

Film „The Zone of Interest” otrzymał także nominacje do Oscarów. Ma szansę na pięć statuetek w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, pełnometrażowy film międzynarodowy i dźwięk.

„Oppenheimer” – film o twórcy bomby atomowej otrzymał siedem nagród BAFTA

Wieczór ten zdecydowanie należał do amerykańsko-brytyjskiego filmu biograficznego „Oppenheimer”, który triumfował w siedmiu kategoriach. Film otrzymał nagrodę BAFTA za najlepszą reżyserię, najlepszego aktora pierwszoplanowego i drugoplanowego, najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę oraz montaż. Czytaj dalej poniżej

Film „Poor Things” (brytyjsko-irlandzko-amerykańska produkcja) również został doceniony, zdobywając nagrody w pięciu kategoriach, w tym za najlepszą aktorkę pierwszoplanową, a także za najlepsze kostiumy, charakteryzację i fryzury, scenografię oraz efekty specjalne. Czytaj dalej poniżej

Film „Barbie”, mimo pięciu nominacji, nie zdobył żadnej nagrody.
Tytuł najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał obraz Mstysława Czernowa „20 dni w Mariupolu”. Film dokumentuje zbrodnie wojenne w Mariupolu.
Przeczytaj też: Europejskie miasto, w którym możesz wygodnie żyć za 1000 euro miesięcznie
Źródło: BAFTA, TheGuardian.com, PolishObserver.com

Tagi: