Przejdź do treści

Czy podatek od spadków w Wielkiej Brytanii zostanie obniżony w 2024 roku?

23/02/2024 10:00 - AKTUALIZACJA 06/03/2024 10:07
podatek od spadku w UK w 2024

Podatek od spadku w UK w 2024. Od dłuższego czasu toczą się dyskusje na temat kwoty spadku, która nie jest opodatkowana. Obecnie obowiązująca kwota pozostaje niezmienna od kwietnia 2009 roku i według specjalistów obecnie wynosiłby prawie 500 tys. funtów, gdyby rosła wraz z inflacją. Sprawdź ile wynosi aktualnie próg podatkowy od spadku i ile procent trzeba oddać Państwu od odziedziczonego majątku. 
Przeczytaj też: Para Brytyjczyków wygrała milion na loterii. Kobieta uciekła z całymi pieniędzmi

Ile obecnie wynosi podatek od spadku w UK?

Podatek od spadków  jest płacony od wartości majątku po śmierci danej osoby. Należny  podatek od spadku  naliczany jest od wartości spadku na dzień śmierci danej osoby i płatny w ciągu sześciu miesięcy. Zwykle nie ma obowiązku płacenia podatku od spadków, jeśli wartość majątku jest niższa niż próg 325 000 funtów.
Przeczytaj też: W tym mieście kupisz najtaniej dom w Wielkiej Brytanii. Jest tu nawet restauracja z gwiazdką Michelin

Można także uniknąć płacenia podatku, jeśli pozostawi się wszystko powyżej progu współmałżonkowi, partnerowi cywilnemu, organizacji charytatywnej  lub  lokalnemu amatorskiemu klubowi sportowemu.
W przypadku gdy wartość majątku odziedziczonego w spadku jest niższa od limitu 325 000 funtów, nadal należy zgłosić to do brytyjskiego urzędu skarbowego HMRC .Standardowa stawka podatku od spadków wynosi 40%, ale jest ona pobierana tylko od tej części majątku, która przekracza próg.
Przeczytaj też: Podwyżka emerytury dla milionów seniorów w Wielkiej Brytanii
czytaj dalej pod zdjęciem

podatek od spadku w UK w 2024

Czego się spodziewać w 2024?

Decyzja o obniżeniu podatku od spadków może pojawić się podczas wiosennego budżetu po tym, jak rozeszły się pogłoski o nadchodzących zmianach w zeszłorocznym jesiennym oświadczeniu. Sian Steele, dyrektor ds. podatków w grupie usług profesjonalnych i zarządzania majątkiem Evelyn Partners, powiedziała: „Przed jesiennym oświadczeniem pojawiło się wiele spekulacji, że stawka 40% zostanie obniżona o połowę, ale te spekulacje pojawiają się regularnie co jakiś czas”.
Przeczytaj też: Nowe stawki podatku samochodowego od kwietnia 2024 r w UK. Podwyżka obejmie nie tylko samochody osobowe, ale także dostawcze i motocykle

Coraz częściej Brytyjczycy uchylają się od płacenia podatków od spadków

W ostatnich miesiącach Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) zintensyfikował poszukiwania rodzin, które mogły nie zapłacić wymaganego podatku od spadków. Według najnowszych danych wynika że rośnie liczba osób uchylających się od płacenia podatku od spadku. Ostatnie statystyki, opublikowane przez firmę NFU Mutual, wykazały, że od kwietnia do listopada ubiegłego roku wszczęto łącznie 2029 dochodzeń w sprawie nieuiszczenia podatku od spadku. Brytyjski Urząd Skarbowy posiada szerokie uprawnienia w celu śledzenia osób unikających płacenia podatku od spadków. HMRC korzysta z różnych źródeł informacji, takich jak wyciągi bankowe czy dane finansowe, aby stworzyć pełny obraz sytuacji majątkowej zmarłego.
Przeczytaj też: Nowe zasady dotyczące pojemników na śmieci w całej Wielkiej Brytanii
źródło: thesun.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: