Przejdź do treści

Ceny paliw w UK eksplodują. Tyle wynoszą obecnie

24/04/2024 17:00

Ceny paliw w UK eksplodują. Przeanalizowano dane reprezentujące 60% brytyjskich stacji benzynowych. Czynniki stojące za wzrostem cen obejmują wojny na Ukrainie i w Strefie Gazy, ograniczenie produkcji przez Rosję i Arabię Saudyjską oraz rosnący popyt ze strony Chin. Tak źle nie było od miesięcy. Tyle wynoszą obecnie ceny paliw w UK.

Ceny paliw w UK eksplodują

Ceny benzyny po raz pierwszy od listopada osiągnęły poziom 150 pensów za litr. „Inflacja zmierzała w dół w dość szybkim tempie, ale odbicie benzyny do 150p za litr pozostawia duży głaz na drodze. Dane rządowe pokazują, że już czwarty tydzień ceny benzyny są wyższe niż w tym samym czasie rok temu. Ostatnio miało to miejsce w lutym 2023 roku” – powiedział Luke Bosdet z AA.

„Pięć dni spadających kosztów hurtowych, przy spadającej wartości ropy naftowej, daje nadzieję, że ceny na stacjach benzynowych nie ulegną znacznemu pogorszeniu w perspektywie krótkoterminowej. Jednak paliwo drogowe w cenie powyżej 150 pensów za litr przyciąga uwagę kierowców i skłoni niektórych do ponownego zaciśnięcia pasa na innych wydatkach”.

RAC podał, że cena benzyny bezołowiowej wzrosła o 3 pensy za litr od początku miesiąca i o 9 pensów od początku roku. Rzecznik RAC Simon Williams powiedział: „Kierowcy zaczynają teraz naprawdę odczuwać ból przy pompach, przy czym litr bezołowiowej wzrósł już o ponad 3 pensy za litr od początku miesiąca i 9 pensów od początku roku – dodając 1,65 funta i 5 funtów do kosztu tankowania typowego samochodu rodzinnego. Istnieją dwa powody takiego stanu rzeczy – wzrost kosztów ropy naftowej i osłabienie funta, co sprawia, że jest on droższy, gdy sprzedawcy detaliczni kupują nowe zapasy paliwa.

„Najważniejsze pytanie brzmi, co stanie się teraz. Podczas gdy napięcia na Bliskim Wschodzie spowodowały, że ropa osiągnęła poziom 90 USD za baryłkę, ceny nieco spadły, co zaczyna przekładać się na niższe ceny hurtowe dla brytyjskich detalistów. Przynajmniej w teorii powinno to oznaczać, że ceny na stacjach benzynowych nie wzrosną znacznie bardziej, jeśli w ogóle – ale tak wiele zależy od marży, jaką ci sami detaliści zdecydują się przyjąć. Obecnie to kierowcy pojazdów z silnikiem diesla mają prawo czuć się pokrzywdzeni, ponieważ średnia marża na litrze oleju napędowego wynosi 14 pensów, co znacznie przewyższa długoterminową średnią wynoszącą 8 pensów. Wyższe marże zawsze oznaczają wyższe ceny dla kierowców”.
Przeczytaj także: Mechanik ostrzega kierowców: Jeśli zobaczysz tę kontrolkę na desce rozdzielczej, powinieneś pozbyć się swojego samochodu
Źródło: Mirror, PolishObserver.com