Przejdź do treści

TOP 5 polskich aktorów z filmów i seriali na Netflixie

29/02/2024 20:26 - AKTUALIZACJA 06/03/2024 19:51
Polscy aktorzy z filmów i seriali na Netflixie

Polscy aktorzy zdobywają coraz większe uznanie na międzynarodowej scenie filmowej, co wzbudza naszą wielką radość. Za każdym razem, gdy rodak pojawia się w zagranicznej produkcji, z wielkim podekscytowaniem śledzimy efekty jego pracy. Nie mniejszą dumę odczuwamy, gdy nasze krajowe produkcje zdobywają serca widzów za granicą. Spośród wielu utalentowanych artystów, pięciu wybitnych zasługuje na szczególną uwagę. Oto polscy aktorzy z filmów i seriali na Netflixie, którzy cieszą się rozpoznawalnością również poza Polską.
Czytaj także: TOP 10 najlepszych polskich filmów i seriali na Netflixie

Polscy aktorzy z filmów i seriali na Netflixie

5. Maciej Musiał

Maciej Musiał wcielił się w rolę Kajetana Skowrona w „1983” – mrocznym thrillerze produkcji Netflixa. Serial ukazuje alternatywną wizję historii, gdy lata po ataku terrorystycznym z 1983 r. student prawa i oficer śledczy odkrywają spisek, przez który Polska stała się krajem policyjnym, a żelazna kurtyna nie upadła.

Musiał odegrał także jedną z ról w innym serialu Netflixa – Olka w „1899”. Produkcja opowiada historię imigrantów, którzy chcieli dostać się statkiem do Nowego Jorku. W trakcie rejsu dochodzi do tajemniczych zdarzeń, które zmieniają kierunek podróży. Pomimo dużej popularności, twórcy serii poinformowali o anulowaniu produkcji kolejnych epizodów.

4. Joanna Kulig

Joanna Kulig zagrała jedną z głównych ról w serialu „The Eddy”, wyprodukowanym dla Netflixa, oraz w nominowanej do trzech Oscarów „Zimnej Wojnie”, która również dostępna jest na popularnej platformie streamingowej. „The Eddy” to dramat muzyczny osadzony w wielokulturowym, współczesnym Paryżu. W serialu Kulig wciela się w postać Maji, polskiej wokalistki jazzowej, która wyjechała do Nowego Jorku, gdzie poznała muzyka i kompozytora Elliota. Para postanawia rozpocząć nowy etap w życiu, przenosząc się do Paryża, gdzie mężczyzna planuje otworzyć tytułowy klub, a Maja ma w nim śpiewać.

Czytaj także: Brytyjsko-polski film “The Zone of Interest” nagrodzony trzema nagrodami BAFTA

3. Leszek Lichota

Leszek Lichota wcielił się w postać profesora Rafała Wilczura vel Antoniego Kosiby w kolejnej adaptacji słynnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pt. „Znachor”. Znana niemal wszystkim Polakom historia opowiada o cenionym niegdyś chirurgu, który stracił rodzinę i pamięć, ale dostaje szansę na nowe życie, gdy po latach spotyka swoją córkę. Produkcja Netflixa wzbudziła wiele emocji wśród widzów zarówno w Polsce jak i na świecie, gdyż „Znachor” jest dostępny w 190 krajach pod angielskim tytułem – „Forgotten Love” (Zapomniana Miłość).
Przeczytaj: 5 najlepszych tras na wycieczki samochodowe w Wielkiej Brytanii

2. Dawid Ogrodnik

Dawid Ogrodnik w roli księdza Jana Kaczkowskiego w „Johnnym” zaskarbił serca wielu widzów. Film najpierw trafił do kin, a później zrobił furorę za granicami naszego kraju dzięki Netflixowi. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Patryk – młody przestępca skazany na prace społeczne w hospicjum, poznaje księdza, który odmienia jego życie na zawsze.

Serwis Flixpatrol donosi, że „Johnny” znalazł się w TOP 10 najchętniej oglądanych filmów w 44 krajach, m.in. w Argentynie, na Bahamach, w Brazylii, Kolumbii, Kostaryce, na Węgrzech, Islandii, Irlandii, we Włoszech, w Luksemburgu, na Malcie, w Meksyku, Panamie, Peru, Paragwaju, Salwadorze, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii czy Ukrainie.

1. Marcin Dorociński

Marcin Dorociński wcielił się w postać Wasilija Borgowa, rosyjskiego arcymistrza szachowego, w miniserialu „Gambit królowej”, przeboju Netfliksa z 2020 roku. Chociaż gra rolę drugoplanową, to i tak przykuł uwagę widzów na całym świecie. Akcja serialu osadzona jest w latach 50. i 60. XX wieku, przedstawiając fikcyjną historię Elizabeth „Beth” Harmon, amerykańskiej szachistki, która walcząc z przeszłością i nałogami, pragnie zostać najlepszą na świecie. „Gambit królowej” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu telewizyjnego lub serialu limitowanego.

Dorociński coraz śmielej stąpa po międzynarodowych planach filmowych, latem 2023 roku wystąpił w ósmej części kultowej produkcji „Mission: Impossible”.

Źródło: PolishObserver.com, Netflix, Filmweb