Przejdź do treści

Dobre zwyczaje na górskich szlakach – sprawdź czy je znasz

20/06/2024 09:00

Zwyczaje na górskich szlakach czasami zaskakują tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego typu pieszymi wycieczkami. Przed wyjazdem w góry dobrze jest dowiedzieć się o zasadach, jakie panują wśród wędrowców. Oto najważniejsze z nich.

Zwyczaje na górskich szlakach – pozdrawianie

Podczas wędrówek górskimi szlakami mijane osoby powinno się pozdrawiać. Wystarczy krótkie „dzień dobry”, ale miłym gestem jest także krótka, serdeczna pogawędka. Ten zwyczaj wywodzi się z czasów, gdy po górach wędrowało niewiele osób i wymiana kilku słów była czymś naturalnym. Ta tradycja trwa do dziś i kultywuje się ją szczególnie podczas wędrówek po mniej zatłoczonych szlakach. W przypadku częściej uczęszczanych tras wystarczy raz na jakiś czas powitać mijane osoby lub uśmiechnąć się do nich, gdyż nie sposób powitać każdego.

Zwyczaje na górskich szlakach – zachowanie

Wędrując górskimi szlakami należy pamiętać, że tam gospodarzem jest przyroda. W rezerwatach i parkach zabronione jest schodzenie z wytyczonych szlaków. Ponadto należy zachowywać się cicho i spokojnie, aby nie spłoszyć zwierząt, a także nie zagłuszyć wołania o pomoc czy dźwięku nadchodzącego niebezpieczeństwa (np. grzmot, spadający kamień, upadające drzewo). Wędrując po górskich szlakach, należy pamiętać o pozostawieniu czystego terenu. Wszystkie odpady należy zabierać ze sobą. W przypadku, gdy zauważymy śmieci na szlaku, warto je uprzątnąć.
Czytaj także: Pociągiem z Polski do Wielkiej Brytanii. Praktyczne informacje na temat podróży i kosztów

Troska o bezpieczeństwo

Wybierając wymagające, strome tereny, należy zwrócić szczególną uwagę na ostrożność, by nie wywołać lawiny kamieni, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla idących poniżej. Na zwężeniach i trudnych technicznie odcinkach trasy powinno kierować się zasadą, że pierwszeństwo ma ten, komu trudniej się wycofać. Należy zrobić miejsce dla nadchodzących z naprzeciwka. Wskazane jest, by obserwować sytuację na szlaku i zachować się odpowiednio do okoliczności. Wyruszając na górski szlak, należy pamiętać o apteczce. Przy wędrowaniu jest ona niezbędna, gdyż zadrapania czy inne urazy są częstym zjawiskiem.
Warto przeczytać: Pociąg do Chorwacji z Polski. Informacje dla podróżnych
Źródło: Małopolski System Informacji Turystycznej

Tagi: