Wrocławski sąd rejonowy zajmie się sprawą spadku po Tomaszu Komendzie, którego historia stała się symbolem błędów w polskim systemie sprawiedliwości. Mężczyzna zmarł na początku tego roku w wieku 46 lat, po długiej walce z chorobą nowotworową. Spadek po nim obejmuje m.in. kwotę 13 milionów złotych, którą otrzymał jako odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie oraz 18 lat spędzonych w więzieniu. Kto odziedziczy tę kwotę?
Spadek po Tomaszu Komendzie. Oto, kto może go otrzymać
Według informacji „Faktu”, wśród potencjalnych spadkobierców wymieniany jest brat zmarłego, Gerard Komenda, który jako jedyny z rodziny utrzymywał z nim kontakt do końca życia. W grę wchodzi również kilkuletni syn Fryderyk, choć relacje Tomasza Komendy z jego byłą partnerką, matką chłopca, były trudne. Kluczową kwestią pozostaje to, czy Tomasz Komenda sporządził testament, a jeśli tak, kogo wskazał jako spadkobierców.
Przeczytaj także: Wielka Brytania: 10-letnia Polka została zakatowana na śmierć, ruszył proces trojga oskarżonych
Rozprawa dotycząca spadku ma się rozpocząć jeszcze w październiku. Sąd we Wrocławiu będzie musiał rozstrzygnąć, komu przysługuje prawo do majątku, a także, czy bliscy zmarłego mogą ubiegać się o zachowek, nawet jeśli testament istnieje.
Historia Tomasza Komendy
Historia Tomasza Komendy poruszyła opinię publiczną i stała się jednym z najgłośniejszych przypadków sądowych błędów w Polsce. Mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny, do którego doszło w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach, na Dolnym Śląsku. Niewinność Komendy została potwierdzona przez Sąd Najwyższy w 2018 roku, po 18 latach spędzonych w zakładzie karnym. Otrzymał on odszkodowanie w wysokości 12,8 miliona złotych.
Przeczytaj także: Holandia: Tragiczna śmierć 32-letniej Polki w domu pracowników migracyjnych
W 2020 roku jego historia została zekranizowana w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka. Czytaj dalej poniżej
Poruszający dramat zdobył uznanie, otrzymując liczne nagrody, w tym siedem Orłów, w tym za najlepszą reżyserię i główną rolę męską, w którą wcielił się Piotr Trojan.
Przeczytaj także: Zmarł Sammy Basso: Niezwykły biolog, który sprawił, że świat dowiedział się czym jest progeria