Przejdź do treści

Pięć osób nie żyje, a ponad 100 przebywa w szpitalach po zażyciu popularnych suplementów. Liczba ofiar może wzrosnąć

29/03/2024 17:40 - AKTUALIZACJA 29/03/2024 17:40

Pilne wycofanie popularnych suplementów z obrotu. Wzrósł bilans ofiar, które zmarły po zażyciu popularnych suplementów diety, które można było kupić w aptece bez recepty. Ponad 100 osób przebywa w szpitalach. Niebezpieczne leki zostały wycofane z obrotu. Nie wolno ich spożywać.

Pilne wycofanie popularnych suplementów z obrotu

Wycofane suplementy – w tym jeden mający na celu obniżenie poziomu cholesterolu – zawierają sfermentowany produkt ryżowy zwany beni koji, który u niektórych osób powoduje problemy z nerkami.
Przeczytaj: Unikaj ibuprofenu, gdy cierpisz na te choroby. Powoduje dziury w jelitach i krwotok śródczaszkowy

Dokładna przyczyna zgonów jest nadal badana, ale japońskie ministerstwo zdrowia ostrzegło jednak, że liczba ofiar śmiertelnych może stale rosnąć. Producentem suplementu na bazie sfermentowanego ryżu jest firma farmaceutyczna Kobayashi Pharmaceutical z siedzibą w Osace. Sama firma Kobayashi Pharmaceutical, uznając powagę sytuacji, pilnie wycofała ze sprzedaży trzy produktów, ostrzegając konsumentów, aby natychmiast zaprzestali ich używania.

Jak podaje SKY, w szpitalach leczonych jest łącznie 114 osób, ale japońska gazeta „The Mainichi Shimbun” podała później, że liczbę tę skorygowano do 93.

Kobayashi Pharmaceutical podała, że ​​wycofano jej produkty, podobnie jak inne produkty zawierające beni koji – w tym pastę miso, krakersy i sos octowy – z których niektóre wykorzystują pleśń jako barwnik spożywczy.

Ministerstwo zdrowia ostrzega przed zażywaniem tych suplementów

Japońskie ministerstwo zdrowia ostrzega, że niektóre produkty mogły zostać zakupione lub wywiezione z kraju przed wycofaniem, w tym przez turystów, którzy mogą nie być świadomi zagrożeń dla zdrowia.
Przeczytaj: Pilne wycofanie masła orzechowego w całym kraju. Uwaga, poważne zagrożenie dla zdrowia!

Beni koji powstaje poprzez zmieszanie ryżu z gatunkiem czerwonofioletowej pleśni. Według Narodowej Biblioteki Medycznej był używany jako składnik na Tajwanie i w Chinach od czasów starożytnych.