
Skutki uboczne ibuprofenu. Czasami ból pojawia się niespodziewanie, na przykład ból głowy lub napięcie mięśni związane ze stresem. Możesz zacisnąć zęby i próbować wytrzymać ten dzień albo sięgnąć po leki, np. ibuprofen. Podobnie jak inne niesteroidowe lekarstwa przeciwzapalne (NLPZ), ibuprofen działa poprzez blokowanie zdolności organizmu do wytwarzania prostaglandyn, które są odpowiedzialne za ból. Chociaż może to przynieść chwilową, nie leczy przyczyny choroby.
Skutki uboczne ibuprofenu
Jak każdy lek, ibuprofen ma skutki uboczne, takie jak zawroty głowy, podwyższone ciśnienie krwi i problemy żołądkowo-jelitowe. Przyjmowanie go niesie ze sobą różne ryzyka, włączając w to możliwość zawału serca lub udaru mózgu. Dodatkowo może prowadzić do krwawień w żołądku, przełyku lub jelitach, szczególnie gdy stosuje się go przez dłuższy czas lub w dużych dawkach. Przed przyjęciem ibuprofenu osoby z określonymi schorzeniami powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, ponieważ lek ten może pogorszyć ich stan, zwiększyć ryzyko niepożądanych działań lub nawet nasilić objawy czy też wywołać zaostrzenia chorób takich jak Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Przeczytaj: Popularne leki, które mogą osłabić mięśnie. Na pewno masz je w swoim domu
Zazwyczaj osobom cierpiącym na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego zaleca się stosowanie innych leków przeciwbólowych, np. Tylenol (acetaminofen). Jednak w systematycznym przeglądzie opublikowanym w 2018 roku w czasopiśmie Alimentary Pharmacology and Therapeutics przeanalizowano 18 badań opublikowanych w latach 1983–2016, zwracając uwagę na związek między NLPZ a tymi schorzeniami. Wyniki analizy nie wykazały istotnego pogorszenia choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego po przyjęciu ibuprofenu. Jednakże, gdy badacze ograniczyli analizę do bardziej rygorystycznych badań, stwierdzono, że NLPZ mogą zaostrzyć chorobę Leśniowskiego-Crohna, ale nie wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Przeczytaj: Nowotwory, które trudno wyleczyć i sposoby zapobiegania im
Choroba Leśniowskiego-Crohna a ibuprofen
Crohn’s and Colitis UK zaleca unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Nawet jeśli masz kontrolę nad stanem swojej choroby, stosowanie NLPZ może prowadzić do nasilenia objawów. Jeśli cierpisz na ww. choroby to warto również unikać leków bez recepty na biegunkę, ponieważ mogą one spowodować toksyczne poszerzenie okrężnicy.
Bezpieczne przyjmowanie ibuprofenu
Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania ibuprofenu, ponieważ może on zaszkodzić płodowi, zwłaszcza gdy jest przyjmowany po 20. tygodniu ciąży. Jeśli planujesz zajście w ciążę, powinieneś poinformować swojego lekarza o stosowaniu tego leku.
Dorośli powyżej 75. roku życia leczący się na zapalenie stawów lub inne schorzenia powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie ryzyka związanego z długotrwałym stosowaniem ibuprofenu. Według Mercy Hospital, niezależnie od wieku, ibuprofenu nie powinno się przyjmować codziennie przez więcej niż 30 dni z rzędu. Przy każdej dawce wynoszącej od 400 do 800 miligramów, dzienna dawka nie powinna przekraczać 3200 miligramów, chyba że pacjent znajduje się pod nadzorem lekarza.
Ten niesteroidowy lek, stosowany często w dużych ilościach, może mieć negatywny wpływ na mikroflorę jelitową, a nawet powodować dziury w jelitach.
Źródło: healthdigest.com, polishobserver.com