Przejdź do treści

Popularne leki, które mogą osłabić mięśnie. Na pewno masz je w swoim domu

02/04/2024 18:18 - AKTUALIZACJA 02/04/2024 18:18
osłabienie mięśni

Osłabienie mięśni może komplikować codzienne funkcjonowanie. Niezależnie od tego, czy próbujemy wstać z łóżka, podnosić ciężkie przedmioty czy nawet wyrażać emocje poprzez mimikę twarzy, siła mięśni odgrywa tu kluczową rolę. Jednakże, istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do osłabienia mięśni, w tym zarówno te przejściowe, jak i długotrwałe – podaje Harvard Health Publishing. Co więcej, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że popularne leki, które regularnie przyjmujemy, mogą również mieć wpływ na siłę naszych mięśni.

Rodzaje leków na receptę, które mogą powodować osłabienie mięśni

Brak odpowiedniego skurczu lub ruchu mięśnia po stymulacji, jest problemem, który może wynikać z różnych czynników. Według Healthline, niektóre leki, zarówno te dostępne bez recepty (OTC), jak i na receptę, mogą być przyczyną tego niepożądanego efektu, niezwiązanego bezpośrednio z aktywnością fizyczną czy stanem zdrowia.
Przeczytaj: Unikaj ibuprofenu, gdy cierpisz na te choroby. Powoduje dziury w jelitach i krwotok śródczaszkowy

Wśród najczęściej stosowanych leków, które mogą powodować osłabienie mięśni, znajdują się statyny, przepisywane pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu. Według ekspertów Mayo Clinic, osoby przyjmujące te leki często zgłaszają ból, zmęczenie lub osłabienie mięśni.

Według  badań przeprowadzonych w 2022 r. opublikowanych w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences szacuje się, że objawy związane z osłabieniem mięśni występują u od 10% do 15% pacjentów przyjmujących statyny. Chociaż dokładna przyczyna tej zależności nie jest do końca jasna, najczęściej dotkniętymi obszarami są mięśnie łydek, ud, pośladków i mięśni pleców.

Uważaj na ibuprofen

Powiązane z osłabieniem mięśni mogą również być niektóre leki przepisywane w celu leczenia zaburzeń rytmu serca, takie jak amiodaron. To samo dotyczy różnych leków stosowanych w leczeniu nadczynności tarczycy, takich jak metimazol. U pacjentów przyjmujących leki przeciwwirusowe przeciwko wirusowi HIV, takie jak lamiwudyna lub zydowudyna, może również wystąpić zmniejszenie siły mięśni.

Niektóre leki stosowane w leczeniu depresji lub stanów lękowych, również mogą powodować ten efekt uboczny – podaje Alberta Health Services .

Osłabienie mięśni mogą wywołać także popularne leki do kupienia bez recepty, takie jak ibuprofen i naproksen. W badaniu z 2018 roku opublikowanym w Acta Physiologica naukowcy odkryli, że młodzi dorośli przyjmujący duże dawki ibuprofenu lub aspiryny podczas treningu oporowego przez okres ośmiu tygodni doświadczyli spadku masy i siły mięśni. W rezultacie naukowcy przestrzegli osoby regularnie ćwiczące oporowo przed nadmiernym spożyciem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Źródło: healthdigest.com, polskiobserwator.de