Przejdź do treści

Nowotwory, które trudno wyleczyć i sposoby zapobiegania im

26/03/2024 19:11 - AKTUALIZACJA 28/03/2024 19:44
jaki nowotwór jest najbardziej śmiertelny

Nowotwór nadal pozostaje jednym z najbardziej przerażających diagnoz, kojarzoną często ze śmiercią. Choć nie wszystkie są tak samo niebezpieczne, ich różnorodność sprawia, że ​​każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Istnieją jednak pewne rodzaje raka, które stanowią szczególne zagrożenie dla życia, ze względu na ich agresywny charakter i trudności w leczeniu. Jaki nowotwór jest najbardziej śmiertelny i jak jemu zapobiec? Odpowiedź poniżej.

Najczęstsze nowotwory

Istnieje ponad 300 znanych typów nowotworów, a do najczęstszych zalicza się raka piersi, raka prostaty, raka okrężnicy, raka płuc, raka skóry i raka szyjki macicy. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach diagnoza raka nie zawsze jest wyrokiem śmierci. Ogólna zasada jest taka: im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na wyzdrowienie. Im szybciej rozpoznasz symptomy, tym lepiej. Jednak choroba ta nadal pochłania wiele ofiar śmiertelnych; obok chorób serca i układu krążenia nowotwór jest jedną z chorób o najwyższej śmiertelności.
Czytaj dalej pod materiałem wideo

Wiadomości z Niemiec teraz także na kanale YouTube. Subskrybuj kanał PolskiObserwator.de i bądź na bieżąco. Zobacz wideo:

W 2022 roku odnotowano 20 milionów nowych przypadków raka oraz 9,7 milionów zgonów z powodu tej choroby. Szacuje się, że około 1 na 5 osób choruje na nowotwór w swoim życiu, przy czym około 1 na 9 mężczyzn oraz 1 na 12 kobiet umiera z tego powodu. Wyniki badań WHO dotyczących powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego pokazały, że tylko w 39% państw podstawowe leczenie raka było finansowane w ramach pakietu podstawowych usług zdrowotnych.

Najnowsze szacunki IARC pokazują, że w 2022 roku 10 rodzajów raka stanowiło około dwóch trzecich wszystkich nowych przypadków chorób nowotworowych i związanych z nimi zgonów na całym świecie. Dane te obejmują 185 państw i 36 rodzajów nowotworów. Najczęściej występującym nowotworem na świecie był rak płuc, zanotowano aż 2,5 mln nowych przypadków (12,4 procent wszystkich nowych przypadków). Na drugim miejscu znalazł się rak piersi u kobiet, z 2,3 mln przypadków, a na trzecim miejscu rak jelita grubego z 1,9 mln przypadków. Tuż za nim, częstym nowotworem jest rak prostaty (1,5 mln przypadków) oraz rak żołądka (970 tys. przypadków).
Przeczytaj: Ten środek to naturalny Ozempic. Lekarz przedstawia szokujące wyniki badania

Jaki nowotwór jest najbardziej śmiertelny?

Najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworów w 2022 roku to rak płuc, który spowodował 1,8 miliona zgonów, co stanowiło 18,7 procent wszystkich przypadków śmiertelnych z powodu raka. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły: rak jelita grubego, z 900 tysiącami zgonów (9,3 procent), rak wątroby, z 760 tysiącami zgonów (7,8 procent), rak piersi, z 670 tysiącami zgonów (6,9 procent), oraz rak żołądka, z 660 tysiącami zgonów (6,8 procent). Według WHO, wzrost przypadków raka płuc może być związany z korzystaniem z wyrobów tytoniowych, szczególnie w Azji.

Najczęstsze nowotwory u kobiet

Rak piersi stanowił najczęstszy nowotwór u kobiet w 157 ze 185 państw. Rak szyjki macicy, mimo że jest ósmym najczęściej występującym nowotworem na świecie, jest dziewiątą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka, z 661 tysiącami nowych przypadków i 348 tysiącami zgonów. Jest to również najczęstszy nowotwór u kobiet w 25 krajach, głównie w Afryce Subsaharyjskiej.
Sprawdź: Unikaj ibuprofenu, gdy cierpisz na te choroby. Powoduje dziury w jelitach i krwotok śródczaszkowy

Jak można zapobiegać nowotworom?

Według ekspertów, aż 40 procent przypadków raka można uniknąć poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Ważne jest jednak zrozumienie, że chorzy na raka nie są sami odpowiedzialni za swoją chorobę, ponieważ na jej rozwój wpływa wiele czynników. Niemniej jednak, zdrowa dieta i ruch mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania. Oto kilka kluczowych kroków, które można podjąć:

  1. Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu rodzajów nowotworów, w tym jelita grubego, błony śluzowej macicy i piersi.
  2. Utrzymanie odpowiedniej wagi: Badania wykazały, że nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko wystąpienia aż 13 różnych rodzajów nowotworów, w tym raka trzustki, przełyku, okrężnicy i nerek.
  3. Zrównoważona dieta: Spożywanie większej ilości produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców może pomóc w zapobieganiu nowotworom. Zaleca się ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i przetworzonych produktów mięsnych, a także preferowanie żywności bogatej w błonnik, co może zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy.

Źródło: who.int, gco.iarc.who.int, polishobserver.com

Tagi: