Przejdź do treści

Gdzie można poćwiczyć przed egzaminem na prawo jazdy? Oto legalne miejsca do nauki jazdy autem

20/02/2024 09:51 - AKTUALIZACJA 26/02/2024 20:25
legalne miejsca do nauki jazdy

Legalne miejsca do nauki jazdy autem. Każdy, kto nie posiada prawa jazdy, nie może prowadzić pojazdu. A ci, którzy się do tego nie zastosują, muszą liczyć się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nie ma znaczenia, czy na pierwszą próbę jazdy wybierzesz odległą leśną drogę. Niemniej jednak istnieją możliwości, by początkujący kierowcy mogli wsiąść za kierownicę całkiem legalnie.
Przeczytaj: Mechanicy zdradzają, jakich samochodów nie warto kupować. Wymienili cztery popularne marki

Legalne miejsca do nauki jazdy autem

Należy ćwiczyć w wyznaczonych miejscach do praktyki ruchu drogowego. Istnieją miejsca, w których jazda bez prawa jazdy w celu nauki jest dozwolona przed zdaniem prawa jazdy. Są to przede wszystkim obszary, które wyznaczono do nauki jazdy. W Niemczech obowiązują jednak 2 warunki:

  • Początkujący kierowca musi mieć co najmniej 16 lub 17 lat.
  • Dorosła osoba towarzysząca musi okazać ważne prawo jazdy.

Towarzyszące osoby dorosłe powinny zwrócić uwagę na to, czy tak zwane dzienne OC od odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenia AC i OC wlicza się w cenę placu ćwiczeń. Powinny też dowiedzieć się, czy można je przynajmniej wykupić dodatkowo. Jeśli tak, w razie wypadku nie ma obawy, że zostanie się objętym własnym ubezpieczeniem komunikacyjnym.
Przeczytaj także: Zmiany w podatku samochodowym. Od lipca te pojazdy będą „nie do utrzymania”

Prywatna posiadłość tylko za zgodą właściciela

Pod warunkiem, że właściciel wyrazi na to zgodę, początkujący kierowcy mogą również ćwiczyć na terenie prywatnym. Teren ten nie może być dostępny dla wszystkich. Dlatego też powinien być wyraźnie oddzielony, na przykład ogrodzeniem.

Poważne konsekwencje naruszenia zakazu

Naruszenie zakazu może skutkować surową grzywną lub nawet karą pozbawienia wolności (do jednego roku). Ponadto, kandydat może zostać objęty zakazem przystępowania do egzaminu przez kilka lat. Właścicielowi pojazdu grożą również poważne konsekwencje. Oprócz grzywny może mu zostać odebrane prawo jazdy.
Przeczytaj: Ile punktów karnych można mieć w UK, by nie stracić prawa jazdy? O wiele mniej niż w Polsce
Źródło: t-online.de , PolishObserver.com

Ten artykuł został opublikowany po raz pierwszy 31 sierpnia 2023 roku i cieszył się dużą popularnością. Ostatnia aktualizacja 20 lutego 2024 r.