Przejdź do treści

Najlepszy koktajl na wypadające włosy: Sprawdzony przepis

29/05/2023 13:32 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
smoothie na wypadające włosy

Smoothie na wypadające włosy – Zmagasz się z frustrującym problemem wypadających włosów? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – istnieje pyszne rozwiązanie, które może pomóc w zniwelowaniu tego kłopotliwego problemu. Chodzi o tzw. power smoothie z nasionami i orzechami, które szybko pomaga zahamować wypadanie włosów. W przepisie uwzględniono te orzechy, które według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym, szczególnie skutecznie pomagają wzmocnić włosy i powstrzymać ich wypadanie.
Czytaj także: Te warzywa są wysokobiałkowe. Mają tyle samo białka co jajko

Wypadające włosy? Oto rozwiązanie problemu

To power smoothie na wypadanie włosów korzystnie wpływa na ich stan. Do jego przygotowania wystarczy kilka składników, a spożywane regularnie wzmocni stan włosów i ich wygląd. To w zasadzie tylko mieszanka różnych nasion. Składniki tego prozdrowotnego smoothie to: nasiona chia, nasiona lnu, nasiona słonecznika, pestki dyni i oraz migdały i daktyle. Opcjonalnie można dodać też nasiona lotosu (dostępne np. w sklepach internetowych). ,,Nasiona chia, nasiona lnu, nasiona słonecznika, nasiona dyni i nasiona lotosu wszystkie oferują różne korzyści dla zdrowia włosów” – mówi Shalini Arvind, główny dietetyk w Fortis Hospital z Bengaluru. Oto niektóre z potencjalnych korzyści każdego z nasion.

Ale migdały i daktyle w smoothie mają również swoje własne korzyści. Według badania opublikowanego w International Journal of Cosmetic Science, migdały są doskonałym źródłem biotyny, która jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowych włosów. Daktyle z kolei są bogate w żelazo i witaminę C, które mogą pomóc w pobudzeniu krążenia i wspomaganiu wzrostu włosów.

Jak przygotować to energetyczne smoothie, aby zapobiec wypadaniu włosów?

Składniki:

 • 2 łyżki nasion chia
 • 2 łyżki nasion lnu
 • 2 łyżki nasion słonecznika
 • 2 łyżki pestek dyni
 • 2 łyżki nasion lotosu (opcjonalnie)
 • 2 daktyle
 • garść namoczonych migdałów

Przepis:

Krok 1 – Aby przygotować proszek z nasion do smoothie, wystarczy uprażyć nasiona na suchej patelni, aż zaczną wyskakiwać i uwalniać swój aromat.

Krok 2 – Następnie zmiksuj je na drobny proszek za pomocą blendera o dużej mocy lub robota kuchennego. Proszek ten może być przechowywany w szczelnym pojemniku w lodówce do miesiąca, więc możesz zrobić kilka partii smoothie.

Krok 3 – Aby przygotować samo smoothie, zacznij od dodania wody do blendera. Następnie dodaj dwie miarki nasion w proszku, wraz z dwoma pestkami daktyli i małą garścią migdałów.

Krok 4 Zmiksuj wszystko razem, aż będzie gładkie i kremowe, dodając więcej wody w razie potrzeby, aby osiągnąć pożądaną konsystencję.

Krok 3 Aby przygotować samo smoothie, zacznij od dodania wody do blendera. Następnie dodaj dwie miarki nasion w proszku, wraz z dwoma pestkami daktyli i małą garścią migdałów.

Krok 4 Zmiksuj wszystko razem aż do uzyskania gładkiej i kremowej konsystencji, dodając w razie potrzeby więcej wody, aby osiągnąć pożądaną konsystencję.

Właściwości składników:

 1. Nasiona chia – eksperci mówią, że są one bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, białko i przeciwutleniacze. Nasiona chia mogą pomóc promować wzrost włosów i zmniejszyć ich łamanie. Zawierają również dużą ilość cynku, który może pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów.
 2. Nasiona lnu – są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i lignanów, czyli związków, które jak wykazano, poprawiają zdrowie włosów. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają odżywiać mieszki włosowe, promują wzrost włosów i zmniejszają stan zapalny na skórze głowy, podczas gdy lignany mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów.
 3. Nasiona słonecznika – ,,Nasiona słonecznika są bogate w witaminę E, która jest przeciwutleniaczem, który pomaga chronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki”, mówi Arvind. Witamina E pomaga również poprawić krążenie skóry głowy, co może promować wzrost włosów.
 4. Pestki dyni – są doskonałym źródłem cynku, który jest ważny dla utrzymania zdrowej skóry głowy i promowania wzrostu włosów. ,,Zawierają również żelazo, które jest niezbędne do zdrowego wzrostu włosów” – mówi Arvind.
 5. Nasiona lotosu: Są bogate w białko, żelazo i cynk, z których wszystkie są ważne dla zdrowego wzrostu włosów. Zawierają również kompleks witamin B, który pomaga utrzymać ogólne zdrowie włosów i skóry głowy

>>>> Przełomowe odkrycie polskich badaczy – kluczowe w leczeniu tego nowotworu

Źródło: healthshots.com, LifeisGreen.pl