Przejdź do treści

Paskudne oszustwo na WhatsApp: Nikomu nie podawaj tych numerów

09/05/2024 21:03 - AKTUALIZACJA 17/05/2024 11:19
oszustwo na WhatsApp

Prywatność i bezpieczeństwo użytkowników WhatsApp są zagrożone. Firma Action Fraud donosi o coraz większej liczbie oszustw związanych z przekazywaniem kodów weryfikacyjnych na WhatsApp. Ten perfidny atak, który staje się coraz bardziej powszechny, może doprowadzić do przejęcia Twojego konta przez nieuczciwe osoby. Oto jak rozpoznać atak i co zrobić, gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość.

Paskudne oszustwo na WhatsApp

Najpierw otrzymasz nieoczekiwaną, wiadomość tekstową od WhatsAppa zawierającą kod weryfikacyjny do zalogowania na konto. Jest to standardowa procedura pierwszego logowania do aplikacji lub próby ponownego zalogowania się np. z nowego urządzenia.

Następnie napisze do Ciebie jeden z Twoich znajomych. Poprosi, abyś przekazał mu właśnie otrzymany kod weryfikacyjny. Może napisać na przykład, że przez pomyłkę wpisał Twój numer podczas logowania.
Sprawdź: Agencja rządowa alarmuje przed nową metodą przestępców. Atakują użytkowników WhatsApp

Podajesz mu kod, ponieważ myślisz, że wysłał ją rzeczywiście Twój krewny bądź znajomy, a w rzeczywistości to oszuści otrzymują pełną kontrolę nad Twoim kontem na WhatsApp.

Co dzieje się potem?

Po uzyskaniu dostępu do Twojego konta mogą rozpocząć masową wysyłkę spamu lub szkodliwych linków do Twoich kontaktów, podszywając się pod Ciebie. Ponadto, mogą próbować wyłudzać pieniądze od Twoich znajomych lub rodzinnych poprzez prośby o pilną pomoc finansową. W najgorszym przypadku, mogą wykorzystać Twoje dane osobowe do celów oszustw lub przestępstw internetowych, narażając Cię na poważne konsekwencje prawne.
Sprawdź: WhatsApp przestaje działać na tych smartfonach

Prawdopodobnie wykonają tę samą sztuczkę, używając kodów weryfikacyjnych z nowym zestawem odblokowanych kontaktów, uzyskując dostęp do coraz większej liczby kont. 
Przeczytaj: Oszustwo krążące na WhatsApp kradnie dane kart kredytowych. Ostrzegają przed nim służby

Jak chronić swoje konto WhatsApp

  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych logowania ani kodu weryfikacyjnego. Nawet najbliższej rodzinie i zaufanym przyjaciołom.
  • Skonfiguruj weryfikację dwuetapową, aby zabezpieczyć swoje konto.
  • Zgłoś wiadomości spamowe lub zablokuj nadawcę na WhatsApp, od którego dostałeś podejrzaną wiadomość. Naciśnij i przytrzymaj dymek wiadomości, wybierz opcję „Zgłoś”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami.
  • Uważaj na wiadomości z prośbą o pieniądze, nawet jeśli pochodzą od Twoich kontaktów. Jeśli nie jesteś pewien, zadzwoń do znajomego, aby to sprawdzić.

Źródło: actionfraud.police.uk, polishobserver.com