Przejdź do treści

Agencja rządowa alarmuje przed nową metodą przestępców. Atakują użytkowników WhatsApp

17/05/2024 11:08 - AKTUALIZACJA 17/05/2024 11:08
Przestępcy atakują użytkowników WhatsApp

Przestępcy atakują użytkowników WhatsApp: Aplikacja stała się celem przestępców, którzy wykorzystują ją do nowego rodzaju oszustwa. W ostatnich tygodniach zaobserwowano wzrost ataków skierowanych w stronę użytkowników tego popularnego komunikatora, a Polacy również znaleźli się w kręgu zainteresowania. Kilka dni temu omawialiśmy, jak reagować, gdy dzwoni nieznany międzynarodowy numer, ale teraz pojawiły się kolejne zagrożenia. Na czym polega nowa fala oszustw, i jak możemy się przed nią bronić? Oto co musi wiedzieć każdy użytkownik WhatsAppa.

Przestępcy atakują użytkowników WhatsApp. Mają nowy sposób

Przestępcy wykorzystujący popularność aplikacji WhatsApp wymyślają coraz to nowsze metody oszustw, które zagrażają bezpieczeństwu użytkowników. Najnowsza polega na tym, że odbiorcy otrzymują SMS-y informujące o rzekomej blokadzie ich konta na tej platformie komunikacyjnej. W treści wiadomości podkreśla się pilną potrzebę podjęcia natychmiastowych działań, w przeciwnym razie grozi utrata dostępu do konta. Oczywiście, w wiadomości znajduje się link prowadzący do specjalnie przygotowanego formularza.

Strona internetowa, na którą przekierowuje link, została przetłumaczona na język polski, co ma na celu zwiększenie jej wiarygodności. Należy zauważyć, że adres strony nie odpowiada oryginalnej domenie aplikacji – whatsapp.com, lecz jest podobny – whsapp-kf.info. W pośpiechu osoba otrzymująca taką wiadomość może łatwo pominąć ten szczegół lub nie zweryfikować dokładnie adresu przeglądarki.
Przeczytaj także: Paskudne oszustwo na WhatsApp: Nikomu nie podawaj tych numerów

Sam przekazujesz przestępcom dostęp do konta

Strona stworzona przez oszustów sugeruje, że służy do aktywacji konta WhatsApp, grożąc blokadą w przypadku braku reakcji. Użytkownikowi proponuje się wpisanie kodu weryfikacyjnego z aplikacji – identycznego z tym, który normalnie używany jest do dodawania kolejnych urządzeń do konta. Osoba wysyłająca taki link twierdzi, że ma to zapobiec utracie dostępu do rozmów i kontaktów. W rzeczywistości jednak cel jest zupełnie inny – w ten sposób zostaje przekazany przestępcom dostęp do konta.

Jakie są dalsze konsekwencje? Cyberprzestępcy mogą wykorzystać zdobyte konta na wiele sposobów. Mogą prosić znajomych o pożyczanie pieniędzy, pozyskiwać poufne dane, a także rozszerzać krąg potencjalnych ofiar.

Przestępcy atakują użytkowników WhatsApp: jak reagować?

CERT Polska (Computer Emergency Response Team), jednostka podlegająca Ministerstwu Cyfryzacji w Polsce radzi, aby „zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdy otrzymana wiadomość ma wzbudzać niepokój (np. groźba blokady konta) i wywiera presję, by szybko działać. Podejrzane wiadomości SMS prześlij do CERT Polska, na numer 8080″.