Przejdź do treści

Dzwoni nieznany numer międzynarodowy: Oto co zrobić w takiej sytuacji

16/05/2024 20:40 - AKTUALIZACJA 16/05/2024 20:51
Co zrobić gdy dzwoni nieznany numer międzynarodowy

WhatsApp jest celem coraz częstszych ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują różne metody, aby oszukać użytkowników tej popularnej aplikacji. Choć jego główną funkcją jest wysyłanie wiadomości tekstowych, to platforma ta ewoluowała, oferując także możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Niestety, wraz z ulepszeniami, pojawiły się nowe zagrożenia związane z bezpieczeństwem użytkowników. Jedną z takich technik, która zdobywa coraz większą popularność w kręgach cyberprzestępczych, jest atak poprzez nieznane połączenia telefoniczne. Oto, co zrobić, gdy na WhatsAppie dzwoni nieznany numer międzynarodowy?

Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer międzynarodowy

Najnowszym oszustwem cyberprzestępców są niebezpieczne połączenia telefoniczne na WhatsApp. Przestępcy „chowają się” za międzynarodowymi prefiksami, aby uniknąć wykrycia, ale tak naprawdę dzwonią z tego samego kraju, w którym znajduje potencjalna ofiara. Poprzez rozmowy telefoniczne cyberprzestępcy  mogą nas „zaatakować”, uzyskując dostęp na przykład do naszego banku, jak miało to miejsce w przypadku klienta ING, który stracił wszystkie swoje oszczędności.
Sprawdź: WhatsApp przestaje działać na tych smartfonach

To jednak nie wszystko. Jak podaje hiszpański dziennik eleconomista.es, przestępcy uzyskując dostęp do plików użytkownika, starają się zastraszyć go rozpowszechnieniem wśród znajomych lub na portalach społecznościowych niektórych informacji, zdjęć czy nagrań, które mogłyby go skompromitować. Z tego powodu ofiary często zgadzają się na zapłacenie sumy, o którą proszą przestępcy.

Otwiera to jednak drogę do kolejnych szantaży, dlatego w pierwszej kolejności,  jeśli otrzymamy połączenie z nieznanego numeru na WhatsApp z międzynarodowym prefiksem, zawsze lepiej go nie odbierać.
Przeczytaj także: Paskudne oszustwo na WhatsApp: Nikomu nie podawaj tych numerów

Natomiast, jeśli już odbierzemy, a oszust będzie chciał od Ciebie wyłudzić pieniądze, najlepiej się rozłączyć, udać się na policję  i złożyć doniesienie. Dodatkowo warto zmienić hasła do wszystkich portali społecznościowych,  bo podczas rozmowy cyberprzestępca mógł uzyskać dostęp do Twoich kont.