Przejdź do treści

Nowe oszustwo krążące na WhatsApp kradnie dane kart kredytowych. Ostrzegają przed nim służby

10/03/2024 13:46 - AKTUALIZACJA 16/05/2024 20:51

Nowe oszustwo Whatsapp. Użytkownicy WhatsApp muszą mieć się na baczności. W aplikacji krąży nowe oszustwo, za pomocą którego przestępcy kradną dane karty kredytowych. Ofiarą tej perfidnej sztuczki padły już setki osób – a sprawą zainteresowały się nawet służby. Oto na co należy uważać i jak nie dać się oszukać.
Czytaj także: Rewolucja w WhatsApp. Z aplikacji będzie można korzystać bez numeru telefonu

Nowe oszustwo na WhatsApp

Oszuści na WhatsApp korzystają z nowej metody, przed którą ostrzega już policja. Według przykładu podanego przez służby, przestępcy kontaktują się ze swoimi ofiarami za pośrednictwem wiadomości tekstowej i podają się za członka rodziny – w tym konkretnym przypadku, za biologicznego syna.
Przeczytaj: Dzwoni nieznany numer międzynarodowy: Oto co zrobić w takiej sytuacji

Podczas rozmowy domniemany syn zażądał od ofiary kwoty ponad 900 euro. Następnie oszust „poprosił” o zdjęcia karty kredytowej rozmówcy. Nieświadoma niczemu ofiara postanowiła pomóc „synowi”. Na szczęście przestępcy nie udało doprowadzić oszustwa do końca. Gdy poprosił ofiarę o autoryzację międzynarodowych transakcji płatniczych – ofiara nabrała podejrzeń i natychmiast zablokowała swoją kartę kredytową. Policja również zaleca takie postępowanie.

Jak nie paść ofiarą oszustwa?

Osoby poszkodowane powinny najlepiej w ogóle nie reagować na takie wiadomości i natychmiast sprawdzić, czy nie są one fałszywe. Jeśli sam padłeś ofiarą oszustwa WhatsApp, najlepiej natychmiast skontaktuj się z policją. Źródło: CHIP.de, PolishObserver.com