Przejdź do treści

Zmiany w podatku samochodowym od lipca. Te samochody będą „nie do utrzymania”

07/03/2024 19:42 - AKTUALIZACJA 11/03/2024 20:24
Nowe przepisy podatkowe

Nowe przepisy podatkowe: Zmiany w opodatkowaniu samochodów, zwiastują kłopoty dla pewnej grupy kierowców. Od 1 lipca br., właściciele pick-upów z podwójną kabiną będą płacili wyższy podatek, gdyż pojazdy te zostaną sklasyfikowane jako samochody służbowe. Może to diametralnie zmienić koszty utrzymania pick-upów. Od lipca te pojazdy będą „nie do utrzymania”.
Czytaj także: 5 najbardziej oszczędnych samochodów z silnikami benzynowymi

Nowe przepisy podatkowe. Od 1 lipca br. te pojazdy będą „nie do utrzymania”

Kierowcy w Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni, że w związku ze zmianami w podatku samochodowym, posiadanie niektórych pojazdów stanie się „nie do utrzymania”. Od 1 lipca 2024 r. pick-upy będą klasyfikowane jako samochody służbowe. Oznacza to, że właściciele zostaną obciążeni znacznie większymi opłatami w formie świadczenia rzeczowego (BiK), a podatki gwałtownie wrosną.

Decyzja HMRC o zmianie opodatkowania pick-upów znacznie podniesie koszty i sprawi, że dla wielu będą one nie do utrzymania. John Messore, współwłaściciel Innovation Tax and Mileage Consulting Group zasugerował, że nowe przepisy podatkowe mogą „zniechęcić” do korzystania z tych pojazdów w przyszłości, ponieważ właściciele mogą płacić ponad 13 000 funtów więcej rocznie.
Sprawdź: Mechanicy zdradzają, jakich samochodów nie warto kupować. Wymienili cztery popularne marki

Opłaty w formie świadczenia rzeczowego (ang. „Benefit in Kind” – BiK) odnoszą się do sytuacji, w której pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy korzyści niematerialne, czyli nie w postaci pieniędzy, ale np. samochód służbowy, mieszkanie, ubezpieczenie zdrowotne czy karty podarunkowe. BiK jest formą wynagrodzenia, która ma wartość i jest opodatkowana w niektórych jurysdykcjach.
Czytaj dalej poniżej

Przeczytaj: Coraz więcej osób w UK będzie zmuszonych do płacenia tego podatku. W ten sposób można go uniknąć

Nowe przepisy podatkowe

Mike Hawes, prezes Stowarzyszenia Producentów i Handlowców Motoryzacyjnych (SMMT), ostrzegł, że zmiany „znacznie podniosą koszty utrzymania”. Natomiast w kolejnej rozmowie podkreślił, że zmiany będą oznaczać, że posiadanie podwójnego pick-upa może dla wielu stać się „nie do utrzymania”.

„Pick-upy z podwójną kabiną to kluczowe narzędzia biznesowe dla wielu firm i indywidualnych operatorów w całej Wielkiej Brytanii, szczególnie na obszarach wiejskich i w sektorze budowlanym” – wyjaśnił.

Sprawdź: Od kwietnia 2024 wzrasta podatek dla wszystkich właścicieli pojazdów spalinowych w UK

1 000 funtów miesięcznie za Forda Rangera

John Messore, w rozmowie z Fleet News powiedział, że właściciele zwykłego Forda Rangera mogą być zmuszeni do wydawania 1 000 funtów co miesiąc. Twierdzi, że model zmieści się w 37-procentowym przedziale podatkowym BiK, co oznacza, że ​​opłaty wyniosą 22 200 funtów rocznie.

Według Autocar opłaty będą nieco niższe, ale nadal będzie to znaczny wzrost obecnych stawek.

Podają, że 20-procentowy podatnik w Anglii będzie płacić 291 funtów miesięcznie za Forda Rangera, podczas gdy 40 procent podatników będzie płacić średnio 582 funtów miesięcznie.
Źródło: express.co.uk, polskiobserwator.de

Tagi: