Przejdź do treści

Coraz więcej osób w UK będzie zmuszonych do płacenia tego podatku. W ten sposób można go uniknąć

23/02/2024 16:00
Coraz więcej osób w UK będzie zmuszonych do płacenia tego podatku. W ten sposób można go uniknąć

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musisz zapłacić 40% podatku od swojego „majątku” – a więc nieruchomości, pieniędzy i dóbr materialnych – które przekazujesz po śmierci – ale tylko wtedy, gdy pozostawiasz po sobie więcej niż 325 000 funtów. Do tej pory konieczność zapłaty tego podatku dotyczyła głównie wyjątkowo zamożnych osób. Sytuacja ulega jednak zmianie. Ze względu na to, że rząd zamroził przedział podatkowy na poziomie 325 000 funtów do 2026 r., a ceny domów nadal gwałtownie rosną, do płacenia podatku od spadków zmuszonych jest coraz więcej osób. Oto jak tego uniknąć.
Czytaj także: Para Brytyjczyków wygrała milion na loterii. Kobieta uciekła z całymi pieniędzmi

Podatek od spadków w UK

Sytuację pogarsza dodatkowo wysoka inflacja i stopy procentowe. Według Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) liczba osób, które mają zapłacić podatek wzrośnie z 40 000 do 50 000 do 2027 roku.

Ponieważ oczekuje się, że w nadchodzących latach więcej Brytyjczyków będzie płacić podatek, ludzie będą musieli przyjrzeć się sposobom zarządzania swoimi pieniędzmi. Istnieje kilka legalnych sposobów na uniknięcie płacenia podatku, a jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie zobowiązania z tytułu podatku od spadków po śmierci jest darowizna za życia.

Jak działają darowizny?

Ulgę podatkową można uzyskać między innymi dokonując „darowizn z nadwyżki dochodów” – jednak jest ona bardzo rzadko wykorzystywana. W zeszłym roku skorzystało z niej tylko 430 rodzin – wynika z informacji The Telegraph.

Zgodnie z przepisami, każdy dorosły może przekazać maksymalnie 3000 funtów rocznie bez płacenia podatku. Jest to znane jako „roczne zwolnienie”. Gotówka ta może zostać przekazana tylko jednej osobie lub podzielona między kilka osób. Dozwolone jest również przeniesienie niewykorzystanego rocznego zwolnienia na następny rok podatkowy – można to jednak zrobić tylko w jednym roku podatkowym. Pary mogą łączyć swoje ulgi, co oznacza, że mogą przekazać £6,000 bez płacenia podatku.

Prezenty

Można również przekazać dowolną liczbę prezentów o wartości do 250 GBP na osobę w każdym roku podatkowym. Można to zrobić tylko pod warunkiem, że osoba otrzymująca gotówkę nie skorzystała z darowizny w ramach limitu £3,000. Czytaj dalej pod zdjęciem.

Prezenty urodzinowe i świąteczne, które są przekazywane z regularnych dochodów danej osoby, są również zwolnione z podatku. Rodzice mogą podarować swoim dzieciom £5,000, jeśli biorą ślub i mogą podarować £2,500 wnukowi lub prawnukowi. Mogą również podarować do 1000 funtów innemu krewnemu lub przyjacielowi.

Można również dokonywać regularnych płatności, aby pomóc w pokryciu kosztów utrzymania innej osoby. Jest to znane jako „normalne wydatki z dochodu”. Płatności te mogą być dokonywane z takich źródeł, jak pensja, pieniądze uzyskane z dodatkowej działalności lub drugiej pracy, z oszczędności lub dochodów emerytalnych.

O tym trzeba wiedzieć

Jednakże, aby uniknąć płacenia podatku od spadków, darowizny powinny być przekazywane w „regularny sposób” – tak, abyś dokonywał tych płatności przez kilka lat. Pojedyncza darowizna kwalifikuje się tylko wtedy, gdy istnieją mocne dowody na to, że miała ona być pierwszą w schemacie. Najlepiej byłoby również, gdyby darowizny były mniej więcej tej samej wielkości.

Nie mogą one również wpływać na standard życia – powinieneś być w stanie pozwolić sobie na prezenty po opłaceniu normalnych wydatków, takich jak spłata kredytu hipotecznego, czynsz, rachunki itp.

Jeśli uważasz, że jesteś narażony na ryzyko zapłaty podatku od spadków, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest uzyskanie porady finansowej od eksperta. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: