Przejdź do treści

Od kwietnia 2024 wzrasta podatek dla wszystkich właścicieli pojazdów spalinowych w UK

27/02/2024 16:15 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Podwyżka podatku samochodowego

Podwyżka podatku samochodowego: Auta z silnikami spalinowymi stają się coraz droższe w utrzymaniu. Zakup to dopiero początek wydatków, potem trzeba opłacić jeszcze ubezpieczenie, przegląd i podatek. Od 1 kwietnia 2024 roku kierowcy w Wielkiej Brytanii staną przed nowym wyzwaniem związanym z posiadaniem pojazdu. Zapowiedziano zmiany w stawkach „podatku samochodowego” – Vehicle Excise Duty (VED). Oto, jak wpłyną na portfele kierowców.
Czytaj także: Czy wiesz co oznacza ten znak drogowy? Czterech na pięciu kierowców nie umie go rozpoznać

Podwyżka podatku samochodowego od 1 kwietnia

Brytyjskie ministerstwo skarbu państwa w oficjalnym komunikacie potwierdziło podwyżkę stawki VED zgodnie ze stopą inflacji od wiosny 2024 roku. Sprawi to także, że kierowcy w UK będą wnosić „sprawiedliwy wkład w finanse publiczne” kraju – podaje HM Revenue and Customs. Zapowiedziana podwyżka obejmie nie tylko samochody osobowe, ale także dostawcze i motocykle. „Aby wesprzeć sektor transportu, zarówno VED dla pojazdów ciężarowych, jak i podatek HGV pozostaną na tym samym poziomie w latach 2023–2024 oraz 2024–25” – czytamy w komunikacie wydanym przez brytyjskie ministerstwo finansów.
Przeczytaj: Ile punktów karnych można mieć w UK, by nie stracić prawa jazdy? O wiele mniej niż w Polsce
Czytaj dalej poniżej

Od lipca te pojazdy będą nie do utrzymania

Według prognoz eksperta finansowego Pete’a Bardena, wzrost stawek VED w tym roku prawdopodobnie nie przekroczy 6%. To oznacza, że właściciele pojazdów zarejestrowanych po 1 kwietnia 2017 roku mogą spodziewać się nieznacznego wzrostu opłat, np. z około 180 funtów do 190 funtów dla standardowej stawki, oraz z około 200 funtów do 210 funtów dla pojazdów o mniejszej pojemności silnika.
Sprawdź: Zmiany w podatku samochodowym. Od lipca te pojazdy będą „nie do utrzymania”

Zmiany odczują najbardziej właściciele nowych, dużych samochodów z mocnymi silnikami, emitujące ponad 255 g/km CO2. Według danych „The Daily Express”, w tym przypadku wzrost kosztów może sięgnąć nawet 140 funtów, ogółem podatek wzrośnie z 2605 do 2745 funtów.

Ci kierowcy nie muszą płacić podatku samochodowego

Warto zauważyć, że zmiany dotkną właścicieli pojazdów benzynowych, wysokoprężnych oraz hybrydowych. Kierowcy elektryków pozostaną bez opłat VED – przynajmniej do kwietnia 2025 roku.
Przeczytaj:

Dla przeciętnego kierowcy zmiany te mogą oznaczać znaczny wzrost wydatków związanych z utrzymaniem samochodu. VED, choć często pomijany przy zakupie pojazdu, stanowi istotny element kosztów posiadania auta. Warto być świadomym nowych stawek i planować swoje finanse zgodnie z tymi zmianami.
Przeczytaj też: Kontrowersyjna zmiana prawa w UK – policja będzie przeglądać zdjęcia z prawa jazdy w poszukiwaniu przestępców
Źródło: coventrytelegraph.net, polishobserver.com

Tagi: