Przejdź do treści

Czy wiesz co oznacza ten znak drogowy? Czterech na pięciu kierowców nie umie go rozpoznać

20/02/2024 12:10 - AKTUALIZACJA 22/02/2024 19:31
Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii. Znaki drogowe stanowią kluczowy element bezpieczeństwa na drogach, a zrozumienie zamieszczonych na nich informacji jest niezwykle istotne dla każdego kierowcy. Ostatnie badania wykazały, że wielu kierowców ma ogromne problemy w ich interpretacji. W Wielkiej Brytanii istnieje kilkaset różnych znaków, których znajomość jest niezbędna dla wszystkich użytkowników dróg. Okazuje się, że czterech na pięciu kierowców nie potrafi rozpoznać tego popularnego znaku drogowego. Oto co oznacza.
Przeczytaj także: Na ulicach Wielkiej Brytanii pojawiły się zagadkowe znaki drogowe. Wywołały niemałe zamieszanie

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii

Według Departamentu Transportu (DfT), zrozumienie znaków drogowych jest „niezbędne”, nie tylko dla osób uczących się, ale także dla „doświadczonych kierowców zawodowych”. „Od czasu do czasu wprowadzane są nowe znaki drogowe, które przekazują nowe komunikaty, więc kierowcy lub motocykliści, którzy zdali egzamin na prawo jazdy kilka lat temu, muszą być na bieżąco. W przeciwnym razie ryzykują niezrozumienie lub nieprzestrzeganie niedawno wprowadzonych zasad” podało DfT. Ze zrozumieniem tych znaków, kierowcy mają najwięcej problemów.
Przeczytaj: Ile punktów karnych można mieć w UK, by nie stracić prawa jazdy? O wiele mniej niż w Polsce

Znak drogowy z czarnym kółkiem na żółtym tle

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii

Znaczenie znaku to: Awaryjna trasa objazdu dla ruchu na autostradzie i innych głównych drogach. (83%) osób, które wzięło udział w badaniu błędnie zidentyfikowało ten znak. Większość uznała, że ​​albo nie dostała prawidłowej opcji do wyboru (49%), albo że jest to znak wskazujący na obwodnicę (15%).

Znak drogowy w czerwonym trójkącie z ciężarówką ciągnącą przyczepę, która utknęła na pagórku

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii

Znaczenie: Ryzyko zakleszczenia. Mniej niż jednej trzeciej (28%) osób udało się poprawnie odgadnąć znaczenie tego znaku ostrzegawczego. Większość kierowców (55%) myślała, że jest on używany do sygnalizowania nierównej drogi.

Czerwone kółko z linią na niebieskim tle

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii

Ten znak oznacza: Zakaz postoju. Wydawać się może, że ten znak jest znany wszystkim kierowcom. Niestety tylko jedna trzecia (33%) użytkowników dróg była w stanie zinterpretować ten znak. Kolejna jedna trzecia respondentów zakładała, że ​​faktycznie oznacza on zakaz postoju.

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii: Białe „R” na zielonym tle w żółtym prostokącie

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii

Znaczenie: obwodnica. Prawie dwie trzecie (61%) kierowców błędnie zidentyfikowało ten znak. Jedni uważali, że oznacza to zagrożenie korkami (11%), inni zaś, że to znak informujący o awaryjnym objeździe autostrady (6%).

Lokomotywa parowa w kolorze białym na brązowym tle obok białej strzałki skierowanej w lewo

Nowe znaki drogowe w Wielkiej Brytanii

Znaczenie: Atrakcja turystyczna. Jedynie 41% osób potrafiło poprawnie zinterpretować znaczenie tego znaku. Ponad połowa respondentów (51%) uznała, że ​​jest to znak stacji kolejowej.

Teoria równie ważna jak praktyka

Julie Daniels z Compare the Market powiedziała, cytowana przez Wales Online, że „znajomość teorii jazdy jest równie ważna jak doświadczenie praktyczne, ponieważ umożliwia kierowcom zademonstrowanie bezpiecznego i zgodnego z prawem zachowania podczas prowadzenia pojazdu, chroniąc jednocześnie siebie i innych użytkowników dróg przed potencjalnymi wypadkami”.

Chociaż większość wspomnianych znaków nie występuje w Polsce, ani w Niemczech, kierowcy, którzy zamierzają podróżować po drogach Wielkiej Brytanii powinni je poznać. źródło: Polish Wales Online, PolishObserver.com

Tagi: