Przejdź do treści

10 rzeczy, z których znana jest Polska. Oto, z czego słynie za granicą

04/05/2024 12:00 - AKTUALIZACJA 15/05/2024 15:21

Niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, zakupy, picie czy taniec: Tradycje w Polsce są ważne i napotkasz je niemal wszędzie podczas swoich wakacji. Pomoże Ci to lepiej poznać kraj i zanurzyć się w jego kulturze. Od polskich potraw narodowych po typowe polskie pamiątki z wakacji: Ujawniamy 10 rzeczy, z których słynie Polska.

Z czego słynie Polska? 10 ciekawych faktów

1. Polskie danie narodowe: pierogi

pierogi

Żadna podróż do Polski nie jest kompletna bez dobrej porcji pierogów. Polskie pierogi są podobne do rosyjskich lub ukraińskich wareników, niemieckich Maultaschen lub włoskiego ravioli. Pierogi są smaży się lub gotuje w wodzie. Nadziewa się je na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze nadzienia to kapusta i grzyby, mięso lub ziemniaki i biały ser. Bardziej wyrafinowane odmiany zawierają nadzienie z mielonego mięsa kaczki lub gęsi. Wiele restauracji serwuje to polskie danie narodowe również w wersji wegańskiej. Istnieją także słodkie wersje pierogów z jagodami, wiśniami lub słodkim twarogiem. Szczególnie popularne w Polsce jest nadzienie jagodowe.
Przeczytaj także: Wybrano najpiękniejsze imię żeńskie na świecie. „Jest naprawdę wyjątkowe”

2. Polski taniec narodowy: Mazur

Tym, czym walc jest dla wiedeńczyków, mazur jest dla Polaków. Nazwa pochodzi od regionu w Polsce, jakim są Mazury. Uważa się, że mazur był tańczony już w XIV wieku. Szczególną sławę mazurkowi nadał Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor. Przez całe życie zajmował się mazurkiem i skomponował do niego całą serię utworów. Stworzył w sumie 60 utworów, które dziś przypisuje się jego miłości do polskiej ojczyzny.
Czytaj również: W Polsce żyje się coraz lepiej. Przedstawione wyniki sondażu

3. Koło lub trójkąt, czyli oznakowania polskich toalet

Jeśli idziesz do toalety w Polsce, może się zdarzyć, że staniesz przed drzwiami i będziesz zdezorientowany. Dzieje się tak, ponieważ na drzwiach często nie znajdziesz zwrotów ,,Toaleta dla kobiet” lub ,,Toaleta dla mężczyzn”. Znajdziesz natomiast zapewne symbole koła i trójkąta. Gdzie więc powinieneś się udać? Koło jest symbolem dla kobiet, trójkąt dla mężczyzn. Mówi się, że kobiece krągłości kobiet były kojarzone z kołem, podczas gdy mężczyźni, ze swoimi szerokimi ramionami, byli kojarzeni z trójkątem. Nie bądź zaskoczony: W wielu restauracjach, zwłaszcza tych mniejszych, są tylko toalety unisex.
READ IN ENGLISH: Top 10 things Poland is famous for around the world

4. Polska wódka

Polska jest znana z produkcji wódki od XV wieku. Ponadto jest również uważana za kraj pochodzenia wódki. Uważa się, że to polski lekarz zapoczątkował produkcję wódki na przełomie XIV i XV wieku. W tym czasie jednak wysokoprocentowy produkt wykorzystywano wyłącznie do celów leczniczych. Dziś, z 260 milionami litrów destylowanej wódki, Polska jest czwartym co do wielkości producentem wódki na świecie po Rosji, USA i Ukrainie oraz największym w UE. Polska wódka jest dostępna w różnych smakach, z których najbardziej znane to Wyborowa, Żytnia i Żubrówka.
Sprawdź: Najlepsze parki rozrywki w Polsce – ranking TOP 10

5. Polskie piwo

Polska jest również o krok do przodu, jeśli chodzi o piwo. Najbardziej znane jest piwo Tyskie, które istnieje w Polsce od 1629 roku. Dziś Tyskie jest najpopularniejszym piwem w Polsce i zdobyło kilka nagród w konkursie „The Brewing Industry International Awards”. Czyni to browar w Tychach na Górnym Śląsku jednym z najstarszych w Europie. Obecnie w Tychach produkuje się bowiem ponad osiem milionów hektolitrów piwa rocznie i eksportuje je na cały świat. Jest to również najpopularniejsze polskie piwo w Niemczech. W 2004 roku na terenie browaru otwarto muzeum: „Tyskie Browarium”.

6. Polska ceramika

Rękodzieło odgrywa ważną rolę w Polsce. Najsłynniejsza jest ceramika bolesławska z miejscowości Bolesławiec w województwie dolnośląskim. Produkcja ceramiki w tym mieście sięga XVI wieku. Już wtedy wytwarzano bogato zdobione przedmioty użytkowe i artystyczne. Typowe garnki i dzbanki nadal produkuje tu się ręcznie. Stanowią one popularne pamiątki z Polski. Z biegiem czasu jakość wykonania uległa znacznej modernizacji. Wobec tego dziś polska ceramika nadaje się również do zmywarek, kuchenek mikrofalowych i jest ognioodporna.
Przeczytaj też: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zabytki i cuda natury z listy UNESCO

7. Polski twaróg

Ziarnisty serek śmietankowy to nieodłączny element polskiej kuchni. Twaróg odgrywa wiodącą rolę w Polsce. Ten bogaty w białko produkt mleczny jest tradycyjną częścią wschodnioeuropejskiej diety. W wersji twarogowej dodaje się do niego śmietanę, cebulę i szczypiorek. Twaróg wykorzystuje się również do produkcji popularnego sernika. Ciasto to jest dostępne w prawie każdej piekarni w Polsce i jest wyjątkowo puszyste.

8. Oscypek

„Twardym” odpowiednikiem sera jest oscypek. To tradycyjny wędzony ser owczy, który jest szczególnie rozpowszechniony w południowej Polsce. Ser ten od wieków wytwarza się według prostej receptury. Najpierw prasuje się go w kulki, potem wiesza pod sufitem górskich chat do wyschnięcia i kolejnie wędzi. Ten wielomiesięczny proces dojrzewania nadaje mu charakterystyczny smak. Oscypek jest słony i pikantny, a jego zawartość tłuszczu wynosi od 40 do 60 procent. Tylko sery produkowane przez hodowców owiec w tatrzańskim regionie Zakopanego można zwać oscypkami.

9. Polska biżuteria z bursztynu

Na polskim wybrzeżu Bałtyku można znaleźć specjalność kraju: bursztyn. Bursztyn bałtycki, który jest szeroko rozpowszechniony w Polsce i Morzu Bałtyckim, ma około 40 milionów lat. Po sztormach w zimie warunki są idealne do znalezienia bursztynu. Tak zwane „złoto Bałtyku” wykorzystuje się do wyrobu biżuterii, popularnej pamiątki z Polski. Biżuterię z bursztynu z Gdańska szczególnie ceni się z jej wysoką jakość. Eksperci uważają, że w Zatoce Gdańskiej wciąż ukrytych jest 600 000 ton bursztynu.
Przeczytaj także: 10 największych atrakcji turystycznych w Gdańsku dla rodzin z dziećmi

10. Kwintesencja polskiej kuchni – polskie zupy

Polacy są prawdziwymi miłośnikami zup: od buraków po kiszoną kapustę, wszystko może skończyć w zupie. Barszcz, to polska wersja barszczu znanego w Europie Wschodniej, jest szczególnie popularny. W Polsce przygotowuje się go z naturalnie sfermentowanych buraków i często podaje się go z pierogami z grzybami i kapustą lub mięsem albo z krokietami. Popularny jest również żurek, czyli kwaśna zupa ze sfermentowanej mąki żytniej gotowana z ziemniakami, marchewką, mięsem lub kiełbasą. Często dodaje się również do niej jajka na twardo. W Polsce chętnie jada się również gulasze. Polacy uwielbiają także bigos przygotowany z duszonej kiszonej kapusty i różnych rodzajów mięsa. Na południu Polski do gulaszu często dodaje się grzyby i suszone śliwki. Źródło: reisereporter.de PolishObserver.com

Tagi: