Przejdź do treści

W Polsce żyje się coraz lepiej. Przedstawione wyniki sondażu

22/04/2024 20:07 - AKTUALIZACJA 22/04/2024 20:08

W Polsce żyje się coraz lepiej – wynika z najnowszego badania opinii społecznej  przeprowadzonego wśród mieszkańców Polski. Oto, co obecnie najbardziej cieszy, a co irytuje Polaków.

W Polsce żyje się coraz lepiej – interesujące wynik badania opinii społecznej

Najnowsze badanie CBOS, obejmujące okres od kwietnia 2023 do marca 2024 roku, rzuca nowe światło na codzienne doświadczenia oraz oczekiwania Polaków. „Aktualne problemy i wydarzenia” to bilans, który nie tylko pokazuje, jak zmienia się percepcja polityczna i gospodarcza, ale także daje głos samym obywatelom, pozwalając zrozumieć, jak oni sami oceniają swoją jakość życia. 
Przeczytaj także: Podwyżka płacy minimalnej w UE. Duże zaskoczenie wobec Niemiec i Polski. Oto powód

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) na przestrzeni ostatniego roku systematycznie badało nastroje Polaków, skupiając się na kluczowych aspektach ich życia – od sytuacji politycznej, przez stan gospodarki, aż po osobiste odczucia dotyczące jakości życia. Te obszerne badania, realizowane przez cztery kwartały, dostarczają cennych informacji o stanie społecznego zadowolenia. Czytaj dalej poniżej

Z analizy wynika, że w pierwszym kwartale zadowolenie z kondycji zakładów pracy w Polsce, podobnie jak w poprzednich kwartałach, wyraźnie przeważało nad niezadowoleniem. Po poprawie zanotowanej po październikowych wyborach parlamentarnych, prognozy pozostały na stabilnym, relatywnie wysokim poziomie, a optymizm dotyczący przyszłości zakładów pracy był wyraźnie silniejszy niż obawy o jej pogorszenie.

W pierwszym kwartale bieżącego roku postrzeganie poziomu życia respondentów oraz ich rodzin utrzymywało się na stabilnym poziomie. „Średnie oceny przez cały kwartał, podobnie jak w poprzednich, były pozytywne, co świadczy o ogólnym zadowoleniu Polaków z jakości życia ich samych oraz ich bliskich” – podkreślono w badaniu. Czytaj dalej poniżej

Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin, to nieco się one pogorszyły w pierwszym kwartale 2024 roku. Zauważono, że choć na początku roku panował umiarkowany optymizm, to w marcu obawy przed pogorszeniem sytuacji stały się niemal równie silne jak nadzieje na jej poprawę.
Przeczytaj także: Rząd prześwietli Polaków. Zakupy i rezerwacje w internecie będą zgłaszane do skarbówki

Podsumowując, CBOS stwierdziło, że w stosunku do listopada pogorszyły się prognozy na najbliższy rok dotyczące sytuacji politycznej oraz ekonomicznej – pomimo spadającej inflacji. Zwrócono uwagę, że przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin na koniec pierwszego kwartału były również nieco mniej optymistyczne niż w poprzednich miesiącach.
Źródło: PAP, PolskiObserwator.de

Tagi: