Przejdź do treści

Rząd prześwietli Polaków. Zakupy i rezerwacje w internecie będą zgłaszane do skarbówki

18/04/2024 22:03 - AKTUALIZACJA 18/04/2024 22:12

Rząd prześwietli Polaków, zmiany od lipca 2024. Polski rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która wprowadzi znaczące zmiany dla operatorów platform internetowych takich jak Allegro, OLX, eBay, Vinted czy Booking. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już od lipca. Ustalono próg transakcji podlegających kontroli podatkowej.

Rząd prześwietli Polaków. Zmiany od lipca 2024 roku

Zgodnie z nowymi przepisami, wynikającymi z unijnej dyrektywy DAC7, od 1 lipca 2024 roku, platformy internetowe w Polsce będą musiały rejestrować i raportować dane o transakcjach swoich użytkowników do skarbówki. 

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskiego prawa do wymogów unijnych oraz usprawnienie wykrywania przypadków unikania opodatkowania przez sprzedawców działających w przestrzeni internetowej. Nowe regulacje zakładają, że skarbówka będzie otrzymywała informacje nie tylko o bieżących transakcjach, ale również te z roku 2023. Czytaj dalej poniżej

Zakupy i rezerwacje pod kontrolą

Projekt nowelizacji obejmie swoim zasięgiem platformy nie tylko handlowe. Również te oferujące rezerwację noclegów, najem środków transportu czy usługi transportowe będą raportowały transakcje. Administracje podatkowe krajów członkowskich UE będą automatycznie wymieniały się informacjami. Zwiększy to efektywność w walce z oszustwami podatkowymi. Czytaj dalej poniżej
Przeczytaj także: Wydano ostrzeżenie dla właścicieli kart bankowych. Chodzi o płatności zbliżeniowe

Obowiązek raportowania dotknie użytkowników, którzy w ciągu roku kalendarzowego przekroczą próg 30 transakcji lub osiągną łączną wartość transakcji przekraczającą 2000 euro (ok. 8600 zł).

Ustalenia te mają na celu wyłączenie z obowiązków osób, które dokonują tylko okazjonalnych sprzedaży. Dotyczy to na przykład osób, które pozbywają się przez internet starych ubrań czy książek.
Źródło: Prawo.pl, PolskiObserwator.de

Tagi: