Przejdź do treści

Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zabytki i cuda natury z listy UNESCO

15/04/2024 21:50 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:34
Unesco polska

Obiekty UNESCO w Polsce. Które miejsca uwzględniono na prestiżowej liście?
Polska jest niewątpliwie krajem bogatym w przykuwające uwagę obiekty, które stanowią ważny element kultury i natury krainy nad Wisłą. Wiele z nich, bo aż 17 dóbr, zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród wyróżnionych znajdują się cenione zabytki, obiekty sakralne i podziemne oraz perełki matki natury.

Stare Miasto w Krakowie

Historyczne Centrum Krakowa znalazło się na liście UNESCO w 1978 roku. Ten obszar był jednym z pierwszych 12 obiektów na świecie, które uhonorowano wpisem. Za dziedzictwo kulturowe uznano Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem.
READ in ENGLISH: Exploring Poland’s UNESCO-listed Monuments and Natural Wonders

Krakow
Fot. polska.travel

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Rok 1978 był bogaty w wyróżnienia dla polskich obiektów dziedzictwa kulturowego. To właśnie wtedy w pierwszej dwunastce znalazła się także Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce. W 2013 roku rozszerzono ten wpis na liście. Wówczas dodano Kopalnię Soli w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce. Zlokalizowane w odległości ok. 30 kilometrów od siebie obiekty, co roku przyciągają wielu turystów, którzy chętnie korzystają z podziemnych tras.
Przeczytaj także:

Unesco polska wieliczka

W 1979 roku na listę wpisano także niezwykły polski obszar przyrodniczy. Chodzi o część obszaru Białowieskiego Parku Narodowego. To miejsce wpisano ze względu na jego unikalność z punktu widzenia zachowania różnorodności biologicznej oraz najliczniejszą populację żubra europejskiego.

Puszcza Białowieska

Unesco polska bialowieza

Stare miasto w Warszawie

Warszawska starówka została wpisana na listę UNESCO w 1980 roku, przez wzgląd na niezwykłe odtworzenie zburzonego przez Niemców w 1944 roku najstarszego fragmentu miasta. Dbałość o szczegóły przy odbudowie poskutkowała uznaniem starówki jako dziedzictwo kulturowe i historyczne.

Unesco polska warszawa

Przeczytaj także: Polskie drzewo „Serce Ogrodu” zwycięzcą konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2024

Stare Miasto w Zamościu

Zespół urbanistyczny w Zamościu został wpisany na listę UNESCO w 1992 roku. Nastąpiło to przez wzgląd na zachowanie renesansowego planu miasta, łączącego włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

Unesco polska zamosc

Średniowieczny zespół miejski Torunia

Niezwykły obszar Torunia został wpisany na listę w 1997 roku. W tym mieście znajduje się wybudowany w XIII wieku zamek krzyżacki oraz imponujące XIV i XV – wieczne budowle publiczne i prywatne.

Unesco polska torun

Zamek Krzyżacki w Malborku

XIII – wieczny, warowny klasztor Zakonu Krzyżackiego znalazł się na liście UNESCO w 1997 roku. Jest to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. To bez wątpienia dało mu honorowe miejsce na liście światowego dziedzictwa.

Unesco polska malbork

Kalwaria Zebrzydowska

W 1999 roku do listy UNESCO dołączyła Kalwaria Zebrzydowska. Miejsce to wyróżniono ze względu na wpisaną w nie symbolikę. Kalwaria Zebrzydowska odnosi się do Męki Pańskiej i do życia Matki Boskiej, co od lat przyciąga pątników.

Unesco polska kalwaria

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Budowle sakralne w Jaworze i Świdnicy zostały wpisane na listę UNESCO w 2001 roku. Wyróżnia je wielkość, konstrukcja szkieletowa i niezwykłe wykończenie wnętrza polichromiami.

Unesco polska kosciol

Drewniane kościoły południowej Małopolski

W 2003 roku do listy UNESCO dołączyło 6 drewnianych świątyńBinarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa. Kościoły te stanowią wyjątkowy przykład różnych aspektów technik budowlanych w średniowieczu, w kulturze rzymsko – katolickiej.

Unesco polska drewniany kosciol

Park Mużakowski

W 2004 roku, do perełek UNESCO dołączył kolejny ośrodek przyrody. Park Mużakowski to transgraniczny obiekt polsko – niemiecki. Liczy ok. 700 hektarów powierzchni. Czyni go to najbardziej rozległym zabytkowym parkiem krajobrazowym w Europie.

Unesco park muzakowski

Hala Stulecia we Wrocławiu

W 2006 roku, do listy UNESCO dołączył kolejny interesujący obiekt z Polski. Była to znajdująca się we Wrocławiu Hala Stulecia. Ten wyjątkowy architektonicznie obiekt posiadał żelbetowe przykrycie o największej rozpiętości na świecie.

Unesco polska wroclaw

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim rejonie Karpat

Prawosławne i grecko – katolickie świątynie położone w Karpatach wpisano na listę UNESCO w 2013 roku. Wpis obejmuje 16 cerkwi. Osiem z nich znajduje się na terenie Polski, a pozostałe w Ukrainie. Spośród nich wyróżnia się cerkwie halickie, bojkowskie, huculskie i łemkowskie. Ukazują one różnice między grupami etnicznymi, zamieszkujące tereny Karpat.

Unesco polska cerkiew

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi

Kopalnia położona na Górnym Śląsku trafiła na listę UNESCO w 2017 roku. Znajduje się w jednym z głównych obszarów wydobywczych, położonych w Europie Środkowej. Historycznie kopalnia związana jest z pozyskiwaniem rud srebra, ołowiu i cynku, a także systemami odwadniania podziemi.

Unesco polska kopania srebra

Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego.

Dobro znajdujące się w regionie Gór Świętokrzyskich wpisano na listę UNESCO w 2019 roku. Związane jest z górnictwem w epoce neolitu i brązu. Wydobywano tu krzemień pasiasty, który poddawano obróbce, by potem wykonać z niego narzędzia. Region ten jest perełką, jeżeli chodzi o dziedzinę, jaką jest archeologia.

Unesco polska krzemionki

Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat

W 2021 roku, na liście UNESCO znalazły się lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Są one znakomitym przykładem nienaruszonych kompleksów leśnych strefy umiarkowanej. Bogaty ekosystem zapewnił temu obszarowi miejsce na honorowej liście. Czytaj dalej poniżej
Przeczytaj także: Oto co warto zobaczyć w Poznaniu? 8 propozycji atrakcji turystycznych

Unesco polska bieszczady

Auschwitz – Birkenau – nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady

W 1979 roku lista UNESCO została wzbogacona o szczególny obiekt z Polski. Chodzi o tereny byłych obozów Auschwitz – Birkenau, których wpis ma reprezentować wszystkie tego typu miejsca ludobójstwa na świecie.

Unesco polska auschwitz


Wszystkie polskie dobra, wyróżnione przez UNESCO, to skarb nie tylko narodowy, ale także światowy. Obiekty i miejsca są zróżnicowane, dzięki czemu każdy zwiedzający znajdzie coś dla siebie.
Źródło: Polska.travel, PolishObserver.com

Read More