Przejdź do treści

Polskie drzewo „Serce Ogrodu” zwycięzcą konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2024

25/03/2024 18:57 - AKTUALIZACJA 25/03/2024 19:13

„Serce Ogrodu” Europejskim Drzewem Roku 2024. W środę 20 marca polskie drzewo „Serce Ogrodu” zostało ogłoszone zwycięzcą konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2024. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Tegoroczny zwycięzca został wyłoniony spośród 15 kandydatów. Słodki kasztan z Wrexham w Acton Park, zajął dziesiąte miejsce.

„Serce Ogrodu” Europejskim Drzewem Roku 2024

Monumentalny buk pospolity rośnie w starym parku ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Niemczy. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Do tej pory polscy kandydaci zwyciężyli w konkursie trzykrotnie: w 2017 r. – Dąb Józef z Wiśniowej, dwa lata temu, Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, a w ostatniej edycji dąb Fabrykant z Łodzi. Mamy więc powód do dumy.

Tegoroczny zwycięzca został wyłoniony spośród 15 kandydatów. Polski buk otrzymał 39,158 głosów. Drugie miejsce zajął płaczący buk z Bayeux w Normandii, a na trzeciej pozycji 1000-letnie drzewo oliwne w Luras na Sardynii. Szacuje się, że ma od 3000 do 4000 lat i jest jednym z najstarszych okazów dzikiej oliwki na wyspie.
Przeczytaj: Oto co warto zobaczyć w Poznaniu? 8 propozycji atrakcji turystycznych

Przeciwnikami reprezentanta Polski były: jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnia morwa biała z Chorwacji, 110-letnia grusza z Czech oraz reprezentujący Ukrainę dąb Millennium, będący najstarszym drzewem w obwodzie lwowskim. Nie zabrakło także drzew z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Holandii, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch. 

Słodki kasztan z Wrexham w Acton Park, zajął dziesiąte miejsce. Uważa się, że to gigantyczne drzewo ma prawie 500 lat i przetrwało wiele burz i grabieży na drewno na opał w powojennej Wielkiej Brytanii w latach czterdziestych XX wieku.

Pełne wyniki można zobaczyć na stronie internetowej Europejskiego Drzewa Roku. Czytaj dalej pod zdjęciem

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Brukselskie Stowarzyszenie Partnerstwa na rzecz Środowiska (EPA). Do konkursu wpłynęło dotychczas ponad 1000 zgłoszeń drzew, które były świadkami historii Europy. Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 000 osób z całej Europy. W Polsce organizatorem konkursu jest założony na przełomie lat 80. i 90. Klub Gaja, który zajmuje się m.in ochroną przyrody i praw zwierząt.
Źródło: PAP, BBC, Polish Observer