Przejdź do treści

Koniec z telefonami komórkowymi w brytyjskich szkołach. Całkowity zakaz zaczął obowiązywać

20/02/2024 14:44 - AKTUALIZACJA 22/02/2024 15:24
Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach

Wiadomości z Wielkiej Brytanii: Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach. Używanie telefonów komórkowych powinno być zabronione przez cały dzień, łącznie z przerwami i porą lunchu. Sekretarz edukacji Gillian Keegan opublikowała 19 lutego 2024 nowe wytyczne dla nauczycieli dotyczące egzekwowania proponowanego zakazu używania telefonów w angielskich szkołach. Dyrektorzy nadal będą mogli decydować, czy przestrzegać nowych zasad, które nie są obowiązkowe na mocy prawa, i jak rygorystycznie mają być egzekwowane.
Przeczytaj także: Nowe zasady dotyczące pojemników na śmieci w całej Wielkiej Brytanii

Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach w Wielkiej Brytanii zaczął obowiązywać

Uczniowie, którzy złamią nowy zakaz, będą narażeni na opuszczenie lekcji, a ich telefony zostaną skonfiskowane na tak długo, jak dyrektor szkoły uzna to za konieczne. Nowe zasady dają również nauczycielom prawo do przeszukiwania plecaków i zapewniają ochronę prawną przed pozwami ze strony rodziców za utratę lub uszkodzenie skonfiskowanych urządzeń.

Przeczytaj: Pilne ostrzeżenie dla użytkowników telefonów z Androidem. Jeśli masz ten smartfon, usuń natychmiast te 5 aplikacji

Wprowadzenie tej drastycznej zmiany ma na celu poprawę koncentracji w klasie. Zgodnie z nowymi wytycznymi, które nie są jednak prawnie wiążące, uczniowie nadal mogą zabierać ze sobą do szkoły swoje urządzenia – do użytku podczas podróży do szkoły i z powrotem. Wprowadzenie zakazu zależy od dyrektora danej placówki. Może on zadecydować o całkowitym zakazie w pomieszczeniach. Inną opcją jest oddanie nauczycielowi telefonów przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych lub trzymanie ich w szafkach, do których nie mają dostępu w ciągu dnia szkolnego – podaje Mirror. Alternatywnie można także wprowadzić zasadę trzymania wyłączonego lub ściszonego telefonu w plecaku.
Przeczytaj też: Nowe stawki zasiłków w UK od kwietnia 2024. Sprawdź ile zyskasz!

Wytyczne stanowią, że także pracownicy placówki nie powinni używać własnych telefonów komórkowych w obecności uczniów w ciągu dnia z powodów osobistych, a rodzice będą mogli rozmawiać z dziećmi kontaktując się z sekretariatem szkoły. Nauczycielom zaleca się także przeprowadzenie lekcji, na których zostaną wyjaśnione negatywne konsekwencje korzystania z telefonów komórkowych, w tym „utratę koncentracji, zakłócanie porządku w klasie i wzrost zjawiska znęcania się”.

Dyrektorom zaleca się zmianę zasad postępowania w szkole, aby było jasne, że mają prawo przeszukiwać uczniów pod kątem telefonów komórkowych.
Przeczytaj też: Zasiłki na dziecko w Wielkiej Brytanii – pełna lista i jak je otrzymać
źródło: Mirror, PolishObserver.com

Tagi: