Przejdź do treści

Pilne ostrzeżenie dla użytkowników telefonów z Androidem. Jeśli masz ten smartfon, usuń natychmiast te 5 aplikacji

22/02/2024 15:01 - AKTUALIZACJA 25/02/2024 09:05
Pilne ostrzeżenie dla użytkowników telefonów z Androidem

Pilne ostrzeżenie dla użytkowników telefonów z Androidem. Użytkownicy Androida zostali ostrzeżeni, aby usunęli pięć aplikacji zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, a właściciele Samsungów Galaxy powinni zachować szczególną czujność. Aplikacje pobrane ze sklepu Google Play skrywają szczególnie groźnego wirusa o nazwie Anatsa, czyli trojana bankowego.
Sprawdź: Ostrzeżenie przed popularną aplikacją zakupową. Korzysta z niej 1/3 Polaków

Pilne ostrzeżenie dla użytkowników telefonów z Androidem

Ten wirus może wykonywać rózne działania w imieniu ofiary, nawet bez jej wiedzy, w tym pobierać pieniądze z konta bankowego. Eksperci z Threat Fabric, firmy zajmującej się bezpieczeństwem, stwierdzili, że te aplikacje stanowią „krytyczne” zagrożenie dla użytkowników Androida, a dokładniej dla telefonów Samsung Galaxy.

W oficjalnym oświadczeniu powiadomiono, że „unikalnym aspektem tego programu instalującego było jego złośliwe oprogramowanie, które specjalnie celowało w urządzenia Samsunga„.
Czytaj także: Koniec z telefonami komórkowymi w brytyjskich szkołach. Całkowity zakaz zaczął obowiązywać

Usuń natychmiast te pięć aplikacji 

  • Phone Cleaner – Eksplorator plików
  • PDF Viewer – Eksplorator plików
  • PDF Reader – przeglądarka i edytor
  • Phone Cleaner: Eksplorator plików
  • PDF Reader: Menedżer plików

Szkodliwa usługa została dostosowana do interakcji z elementami interfejsu użytkownika urządzeń Samsung. „To sugeruje, że cyberprzestępcy początkowo opracowali i przetestowali swój kod wyłącznie dla urządzeń Samsung” powiadomiono.

Wszystkie aplikacje zostały już usunięte ze sklepu, ale zespół ds. bezpieczeństwa cytowany przez Metro stwierdził, że nawet jeśli je pobierzesz, nadal możesz być narażony na ryzyko, i nalega, aby użytkownicy Androida sprawdzili swoje urządzenia teraz. 
Przeczytaj: Brytyjska sieć drogerii zwalnia setki pracowników. Połowa oddziałów może zostać zamknięta

Użytkownicy powinni chronić swoje telefony

Rzecznik Google powiedział: „Wszystkie aplikacje wskazane w raporcie zostały usunięte z Google Play. Użytkownicy Androida są automatycznie chronieni przed znanymi wersjami tego złośliwego oprogramowania przez Google Play Protect, który jest domyślnie włączony na urządzeniach z Androidem i Usługami Google Play”.

Google Play Protect może ostrzegać użytkowników lub blokować aplikacje, o których wiadomo, że wykazują złośliwe działanie, nawet jeśli pochodzą one ze źródeł spoza Play.

Użytkownicy powinni chronić swoje telefony, uważając na uprawnienia, jakie zezwalają na swoim urządzeniu, oraz usuwać aplikacje, które nie są używane, chyba że ufają programiście. źródło: Metro.co.uk, PolishObserver.com