Przejdź do treści

Zachód traci miliardy dolarów, a Rosja wciąż powiększa swój majątek

28/08/2023 09:39 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Rosja wzbogaciła się o 600 miliardów dolarów

Pomimo trwającej już ponad rok wojny na Ukrainie, Rosja wzbogaciła się w tym czasie o 600 miliardów dolarów. Rośnie również liczba milionerów i osób zamożnych. Jak podaje szwajcarski bank, w międzyczasie Stany Zjednoczone i Europa straciły majątek wart miliardy dolarów.
PRZECZYTAJ: W tym roku Niemcy zapłacą dużo więcej za wynajem mieszkań. Przerażające ceny wynajmu

Rosja wzbogaciła się o 600 miliardów dolarów

We wtorek ukazał się coroczny raport Global Wealth Report szwajcarskiego banku. Wynika z niego, że nawet w obliczu wojny Rosja powiększyła swój majątek o kilkaset miliardów dolarów. UBS donosi, że liczba rosyjskich milionerów w 2022 roku również wzrosła z około 56 000 do 408 000, natomiast liczba osób o bardzo wysokiej wartości netto – osób wartych ponad 50 milionów dolarów – wzrosła o prawie 4500.

Szwajcarski bank przyznaje, że trendy majątkowe w Rosji są obecnie ciężkie do określenia, ale podkreślił, że jest to jeden z nielicznych krajów, które wzbogaciły się w 2022 roku.

Z powodu inwazji na Ukrainę w lutym, na Kreml zostały przez Zachód nałożone sankcje, co doprowadziło do skurczenia się jego gospodarki i wywołało załamanie akcji notowanych na giełdzie w Moskwie, a jednak mimo to nastąpił wzrost zamożności. 

Jednym z powodów, dlaczego tak się dzieje, mogą być rosnące ceny ropy naftowej. Eksport tego surowca jest niezwykle kluczowym motorem gospodarczym Rosji. Według danych Refinitiv, koszt baryłki benchmarkowej ropy Urals wzrósł w ubiegłym roku o około 7 USD.
>> Kolejna popularna marka odzieżowa zrywa kontakty z Rosją

Straty dla Zachodu

Z kolei Stanom Zjednoczonym  według raportu w ubiegłym roku majątek skurczył się bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju, tracąc 5,9 miliardów dolarów. Warto podkreślić, że Ameryka Północna i Europa razem wzięte zubożały o 10,9 miliardów dolarów.

Pod koniec  2022 roku było również o 1 milion mniej amerykańskich milionerów, chociaż Stany Zjednoczone nadal stanowiły ponad 50% zamożnych osób o bardzo wysokiej wartości netto na świecie, podał bank.

Raport UBS wskazuje, że swój majątek w 2022 roku zwiększyły również takie kraje jak Meksyk, Indie i Brazylia, podczas gdy Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Kanada i Australia straciły najwięcej.
>> Rosja: Statek kosmiczny Łuna-25 rozbił się na Księżycu

Źródło: businessinsider.com, PolishObserver.com