Przejdź do treści

Od 1 sierpnia 2023 w Wielkiej Brytanii wzrósł podatek od alkoholi. Tyle teraz kosztują

04/08/2023 19:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:02

Wzrost podatku od alkoholu w UK 2023. Celem zmian jest nakłonienie osób spożywających alkohol do zmniejszenia jego konsumpcji poprzez wprowadzenie opodatkowania wszystkich alkoholi w zależności od ich zawartości alkoholu, zamiast stosowania dotychczasowych kategorii podziału na wino, piwo, napoje spirytusowe i cydry. Zmiany te spowodują podwyżki cen, na przykład o 44 pensy za butelkę wina oraz wzrost o około 90 pensów za butelkę ginu lub wódki.
Sprawdź: Świadczenia w Wielkiej Brytanii w sierpniu 2023. Na te wypłaty od państwa mogą liczyć mieszkańcy

Wzrost podatku od alkoholu w UK 2023. Opodatkowanie alkoholu w oparciu o jego moc

Zmiany mają na celu zachęcenie pijących do ograniczenia spożycia alkoholu poprzez opodatkowanie wszystkich alkoholi w oparciu o ich moc, a nie poprzednie kategorie wina, piwa, napojów spirytusowych i cydrów. Podwyżka spowoduje wzrost cła o 44 pensy na butelkę wina – co zostało ogłoszone kilka miesięcy temu w budżecie. W połączeniu z podatkiem VAT, rzeczywista podwyżka za butelkę wyniesie 53 pensy – poinformowało Stowarzyszenie Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi (WSTA).
>>>> 10 tysięcy kroków dziennie. Oto dlaczego jest to bez sensu

Kanclerz Jeremy Hunt powiedział w marcu, że zamrożenie podatku od alkoholu zakończy się 1 sierpnia i wzrośnie zgodnie ze wskaźnikiem inflacji cen detalicznych, który w zeszłym miesiącu wyniósł 10,7%. Dotyczy to zatem wszystkich rodzajów napojów alkoholowych.

Cło na 18% kremowe sherry wzrośnie z 2,98 GBP do 3,85 GBP. W połączeniu z podatkiem VAT daje to wzrost o ponad 1 GBP za butelkę, podczas gdy butelka porto zdrożeje o ponad 1,50 GBP. Całkowity podatek od butelki ginu lub wódki wzrośnie o około 90 pensów.

>>> Tylko tyle papierosów można przewieźć do Wielkiej Brytanii w 2023 roku. AKTUALNE LIMITY

Hunt obniża cło na beczkowe kufle w całej Wielkiej Brytanii o 11 pensów

Jest to postrzegane jako środek mający na celu pobudzenie pubów, z których wiele zostało zamkniętych. Premier Rishi Sunak uznał ten ruch za korzystny dla „tysięcy firm w całym kraju”.

Brytyjskie Stowarzyszenie Piwa i Pubów poinformowało jednak, że od wtorku browary będą płacić o 10,1% wyższy podatek od butelek i puszek piwa. Oznacza to, że cło będzie stanowić około 30% kosztu butelki o pojemności 500 ml.

Dyrektor ds. strategii w Scotch Whisky Association, Graeme Littlejohn, określił wzrost cła o 10,1% jako „cios młotkiem dla gorzelników i konsumentów”. Ostrzegł: „Puby i inne firmy zajmujące się handlem detalicznym to znacznie więcej niż piwo i cydr”.

Ministerstwo Skarbu zapowiedziało, że ponad 38 000 brytyjskich pubów skorzysta z ulgi podatkowej, która skutecznie zamraża lub obniża podatek alkoholowy od piwa nalewanego z kranu od wtorku.

„Brytyjskie puby są bijącym sercem naszych społeczności, a ponieważ borykają się z rosnącymi kosztami, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby im pomóc. Poprzez naszą Gwarancję Brexit Pubs chronimy cenę kufla” – powiedział Hunt. „Zmiany, które wprowadzamy w sposobie opodatkowania alkoholu, katapultują nas w XXI wiek, odzwierciedlając popularność napojów o niskiej zawartości alkoholu i stymulując wzrost w sektorze poprzez finansowe wspieranie małych producentów” – dodał.

Źródło: News.sky.com, PolishObserver.com

Tagi: