Przejdź do treści

Cena szkolnego lunchu wzrosła dwukrotnie. Koszty życia coraz większe.

12/09/2023 18:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Wysoka cena lunchu w Wielkiej Brytanii: w wyniku kryzysu kosztów życia wszystko drożeje, a w tym ceny chleba, sera, pomidorów i innych podstawowych produktów. Z tego powodu cena, jaką przychodzi zapłacić rodzicom w Wielkiej Brytanii za lunch do szkoły dla ich dzieci, wzrosła niemal dwukrotnie.
>> Brytyjski gigant spożywczy potroił ceny ukochanych smakołyków. Szalone ceny w supermarketach

Kryzys kosztów życia

Z przeprowadzonych badań wynika, że za jeden lunch dla dziecka  do szkoły zapłacimy obecnie 2,73 funta. Jest to 95 procent więcej niż w kwietniu 2021 roku. Kryzys kosztów życia sprawił, że cena za posiłek wzrosła niemal dwukrotnie.

Rachel Kerrone, ekspert ds. finansów rodzinnych, powiedziała: „W ciągu roku szkolnego rodzice mają dużo związanych z nim wydatków. Od mundurka po artykuły papiernicze – nie mówiąc już o codziennych wydatkach dziecka, takich jak lunch, podróże i kluby pozaszkolne”.

Ankieta przeprowadzona przez brytyjski bank Starling Bank wykazała, że wśród 1000 badanych rodziców ponad dwie trzecie z nich ogranicza jedzenie poza domem, aby pokryć niezbędne wydatki szkolne, a jedna trzecia zrezygnowała z abonamentu telewizyjnego.
>> Zmiany finansowe w Wielkiej Brytanii w sierpniu 2023 – sprawdź czy Ciebie też dotyczą!

Bank ustalił, że Lidl oferował najtańszy pakowany lunch, kosztujący 10,65 funta tygodniowo. W Aldi było to 12,99 funtów, w Tesco 13,95 funtów, w Sainsbury’s 14,49 funtów, w Asda 14,62 funtów, a w Morrisons 15,11 funtów.

Wzrost cen za żywność

Drastyczny wzrost cen żywności jest wyraźnie zauważalny. Według badań przeprowadzonych przez Starling Bank, kluczowe składniki takie jak ser i pomidory, podrożały o ponad 160%. Ceny chleba wzrosły o 121%, jogurtu o 135%, z kolei chipsów o 86%. 

Źródło: thesun.co.uk, PolishObserver.com