Przejdź do treści

Wypłacanie pieniędzy za granicą. Oto co każdy urlopowicz powinien wiedzieć

07/05/2024 10:20 - AKTUALIZACJA 07/05/2024 10:20
wypłata pieniędzy za granicą

Planując wakacje w innym kraju, należy wziąć pod uwagę, że zbliżający się wyjazd wiąże się z nie tylko pakowaniem walizek, ale także planowaniem finansów. Choć posiadanie gotówki może być istotne, warto pamiętać, że wypłata pieniędzy za granicą może być obarczona dodatkowymi opłatami. Jak zatem skutecznie zarządzać pieniędzmi podczas takiej podróży? Oto kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Wypłata pieniędzy na wakacjach za granicą

Zbliża się wyjazd, a wakacyjny budżet (miejmy nadzieję) jest dobrze uzupełniony. Niemniej jednak, podróżując, nie powinieneś zabierać ze sobą w wszystkiego w gotówce. Według przeprowadzonej ankiety przez Postbank, więcej niż co trzecia osoba decyduje się na wzięcie wystarczającej ilości gotówki, aby pokryć większość wydatków wakacyjnych.
Przeczytaj: Ogromna awaria w banku. Bankomaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty. Teraz bank prosi o zwrot pieniędzy

Ogólna zasada jest następująca: podczas wyjazdu na wakacje powinieneś mieć przy sobie tylko rozsądną ilość gotówki. Na przykład, pieniądze mogą być potrzebne na przejazd taksówką lub pociągiem z lotniska oraz na pierwszy posiłek. Dlaczego? Ryzyko kradzieży pieniędzy jest wysokie.

Jeśli jednak preferujesz gotówkę, nie musisz z niej rezygnować podczas wakacji. Dzięki karcie debetowej lub kredytowej podróżni mogą bez problemu wypłacać pieniądze z bankomatów za granicą. Kluczowe jest logo Maestro na kartach, ponieważ są one akceptowane na całym świecie. Dodatkowo, na każdym bankomacie znajdują się loga firm, które również informują, jakie karty bankomatowe zadziałają.
Sprawdź: Błędy, które popełniają turyści na wakacjach all inclusive. Będziesz żałować, że nie wiedziałeś tego wcześniej

Opłaty za granicą: Wczasowicze powinni zwrócić na to uwagę przy wypłacaniu pieniędzy

Jeśli jednak zamierzasz wypłacić pieniądze w innych krajach, musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami. Często jest to:

  • od 3 do 10 euro/dolarów za wypłatę kartą debetową,
  • od 2 do 4 procent pobieranej kwoty w przypadku kart kredytowych (Visa lub Mastercard). Dla mniejszych sum często ustalana jest minimalna kwota opłaty, wynosząca od 4 do 6 euro,
  • Banki internetowe często nie pobierają żadnych opłat.

Warto również korzystać z banków partnerskich w celu wypłaty pieniędzy za granicą. Przed wyjazdem, możesz zapytać swój bank o współpracę z bankami w innych krajach.

Źródło: ruhr24.de, polishobserver.com