Przejdź do treści

Ogromna awaria w banku. Bankomaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty. Teraz bank prosi o zwrot pieniędzy

19/03/2024 15:19 - AKTUALIZACJA 19/03/2024 15:19
Bankomaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty

Bankomaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty. Ponad 36 milionów euro zostało wypłacone głównie przez studentów po tym, jak dowiedzieli się, że bankomaty wypłacają więcej pieniędzy, niż mieli na swoich kontach bankowych. Teraz bank prosi o zwrot pieniędzy.

Bankomaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty

Do zdarzenia doszło 16 marca w Etiopii. Możliwość o wypłaceniu większej kwoty niż ta na koncie z Commercial Bank of Ethiopia (CBE) rozeszła się w bardzo krótkim czasie. Przed bankomatami w całym kraju ustawiały się kilometrowe kolejki, a studenci wypłacali gotówkę nawet po przybyciu na miejsce policji.

Jeden ze studentów uczęszczających do Instytutu Technologii Uniwersytetu Jimma, powiedział w rozmowie z BBC, że „nie wierzył, że to prawda”, gdy wiadomość się rozeszła. Inny student Uniwersytetu Dilla powiedział natomiast, że wielu jego znajomych wypłaciło pieniądze z banku dopiero między północą a drugą w nocy czasu lokalnego. Czytaj dalej pod zdjęciem

Bankomaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty

Obecnie bank prosi o zwrot pieniędzy, ale student Uniwersytetu Jimma nie zna nikogo, kto by to zrobił. Tymczasem na Uniwersytecie Dilla niektórzy studenci dobrowolnie zwrócili pieniądze. Trzy wyższe uczelnie wydały oświadczenia zalecające studentom zwrot wypłaconej gotówki.

CBE podał, że zamroziło transakcje, ale według lokalnych mediów zajęło to kilka godzin. W oficjalnym oświadczeniu Abe Sano, prezes banku, powiedział: „Podjęto próby cyberataków, ale bezpieczeństwo banku nie zostało zagrożone”. Dodał też, że problem pojawił się w trakcie prac nad usprawnieniem systemu bankowego i klienci nie powinni martwić się o swoje konta.
Przeczytaj: Nowe przepisy w UK dotyczące przelewów. Pieniądze mogą przychodzić z nawet 4-dniowym opóźnieniem

Sano powiedział, że strata wynikająca z usterki jest niewielka w porównaniu z łącznymi aktywami banku i dodał, że każdy, kto zwróci pieniądze, nie zostanie oskarżony o przestępstwo.

Metro przypomina, że w zeszłym roku usterka Bank of Ireland umożliwiła klientom wypłatę do 1000 euro. Także i w tym przypadku przed bankomatami ustawiały się gigantyczne kolejki.