Przejdź do treści

Nowe przepisy w UK dotyczące przelewów. Pieniądze mogą przychodzić z nawet 4-dniowym opóźnieniem

19/03/2024 13:00 - AKTUALIZACJA 19/03/2024 15:25
opóźnienie przelewów w UK

Opóźnienie przelewów w UK. W ciągu ostatnich kilku lat w Wielkiej Brytanii zaobserwowano wzrost liczby dozwolonych oszustw typu „push payment”, a w 2022 r. ofiary straciły aż 485 mln funtów w wyniku podobnych działań przestępców. Rząd zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów, które mają wzmocnić bezpieczeństwo konsumentów. Wiąże się z tym jednak pewna niedogodność związana z szybkością przelewów.

Opóźnienie przelewów w UK

Projektowane przepisy dadzą dostawcom usług płatniczych, takim jak banki, dodatkowe 72 godziny na zbadanie płatności, jeśli podejrzewają oszustwo lub nieuczciwość i potrzebują więcej czasu na skontaktowanie się z klientem lub innymi stronami, takimi jak policja. Będzie to dodatek do istniejących obecnie 24 godzin na zbadanie sprawy. Nowa zasada będzie miała zastosowanie głównie do autoryzowanych płatności push (APP).

Oszustwa APP polegają na tym, że oszuści nakłaniają ofiary do rozpoczęcia i zatwierdzenia transakcji, często podszywając się pod prawdziwe organizacje, takie jak banki, firmy lub policja. W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost liczby tego typu oszustw. Tylko w 2022 roku ofiary straciły w ten sposób 485 milionów funtów.
Czytaj także: Brytyjskich emerytów czeka kontrola kont bankowych. „To o krok za daleko”

Do tej pory dostawcy usług płatniczych zwykle musieli przetwarzać płatności do końca następnego dnia roboczego, co nie dawało im zbyt wiele czasu na zbadanie sprawy. Rząd planuje wprowadzić nowe przepisy tak, aby mogły one zacząć obowiązywać najpóźniej od 7 października. Tego dnia w życie wchodzą także nowe zabezpieczenia dla konsumentów. Przeczytaj także: Ogromna awaria w banku. Bankomaty w całym kraju wypłacały klientom milionowe kwoty. Teraz bank prosi o zwrot pieniędzy Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: