Przejdź do treści

Polska przeznaczy rekordowe 4 procent PKB na obronność

25/06/2024 09:00

Wydatki Polski na obronność wzrosną. Według szacunków wyniosą najwięcej spośród wszystkich członków NATO. Ile miliardów złotych Polska przeznaczy na obronność w 2024 roku?

Rekordowe nakłady Polski na obronność

Jak informuje IBSnews, nakłady Polski na obronność sięgną aż 4,12 procent PKB i jest to najwyższy udział spośród państw, należących do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Na drugim miejscu znajduje się Estonia, która przeznaczy 3,43 procent. Na trzeciej pozycji są Stany Zjednoczone z 3,38 procent. Prezydent Andrzej Duda apelował, by każdy z członków Sojuszu przeznaczył na obronność minimum 3 procent. Jednak jak się okazało, średnia nakładów przekazanych przez sojuszników wyniesie 2,71 procent.

Wydatki Polski na obronność – ile wyniosą?

Płatności na rzecz NATO, którego dokonają państwa należące do organizacji, będą przeznaczone na zaspokojenie potrzeb Sojuszu i obronność jego członków. Według szacunków, Polska ma w 2024 roku przekazać 151,24 miliardów złotych. Dla porównania, w 2023 roku było to 111,26 miliardów złotych, czyli prawie o 40 miliardów mniej.
Przeczytaj także: 3 branże, w których Polska jest prawdziwą potęgą
Źródło: Biznes Alert

Tagi: