Przejdź do treści

Rząd Wielkiej Brytanii chce więcej pracowników krótkoterminowych. Przygotuje specjalną wizę pracowniczą

29/08/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:01
Wielka Brytania krótkoterminowa wiza dla mieszkańców UE

Wielka Brytania krótkoterminowa wiza dla mieszkańców UE: Rząd Wielkiej Brytanii rozważa program wiz krótkoterminowych dla pracowników z UE. Program pomógłby sprowadzić zagranicznych pracowników do kraju bez wpływu na wskaźniki populacji i zaradzić niedoborom siły roboczej w sektorze hotelarsko-gastronomicznym.
Czytaj także: W tym roku Niemcy zapłacą dużo więcej za wynajem mieszkań. Przerażające ceny wynajmu

Wielka Brytania krótkoterminowa wiza dla mieszkańców UE – brytyjski rząd rozważa program dla pracowników z Unii

Jak podaje The Times, brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło negocjacje z niektórymi krajami UE w sprawie większej mobilności młodych osób przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnych wskaźników migracji netto po tym, jak Wielka Brytania odnotowała rekordowo wysoki wskaźnik migracji w ubiegłym roku.

W szczególności, propozycje te umożliwiłyby młodym ludziom w wieku od 18 do 30 lat pracę w Wielkiej Brytanii przez okres do dwóch lat bez konieczności sponsorowania przez pracodawcę, przy jednoczesnym zwolnieniu z wymagań dotyczących umiejętności i wynagrodzenia, które mają zastosowanie w ramach obecnej ścieżki wykwalifikowanego pracownika. Oznacza to, że pracodawcy mogliby wykorzystać ten program do obsadzenia podstawowych stanowisk w swojej firmie.

Decyzja, jeśli zostanie zatwierdzona, pomoże brytyjskiej branży hotelarsko-gastronomicznej, która została poważnie dotknięta przez Brexit, pandemię i niezbyt dobrą gospodarkę ostatnich lat. Sektor hotelarsko-gastronomiczny był jednym z preferowanych sektorów dla pracowników z UE. Jednakże nowe przepisy imigracyjne po Brexicie negatywnie wpłynęły na chęć ludzi do obsadzenia określonych wakatów, takich jak kelnerzy, bariści i gospodynie domowe. Jak podaje SchengenVisaInfo.com, liczba wolnych miejsc pracy w tym sektorze spadła w ciągu ostatniego roku, choć sektor ten nadal boryka się z niedoborem pracowników. Organizacja handlowa UKHospitality szacuje, że liczba wolnych miejsc pracy w sektorze jest o około 48% wyższa niż przed pandemią.

Źródło: schengenvisainfo.com, PolishObserver.com

Tagi: