Wakacyjny kraj w Europie wprowadza podatek turystyczny. Już za kilka tygodni na jednej z najpiękniejszych wysp należących do Portugalii wejdzie w życie nowy podatek turystyczny, który może zmienić sposób finansowania lokalnych atrakcji. Od 1 stycznia 2025 roku osoby odwiedzające ten wakacyjny raj będą musiały dołożyć się do ochrony przyrody i infrastruktury. Jakie są szczegóły tego rozwiązania i dlaczego budzi ono tyle emocji? Dowiedz się, jak nowe przepisy wpłyną na podróżnych.
Wakacyjny kraj w Europie wprowadza podatek turystyczny. Zmiany od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. na popularnej wśród turystów wyspie São Miguel w archipelagu Azorów zacznie obowiązywać nowy podatek turystyczny. Decyzja o wprowadzeniu opłaty w wysokości dwóch euro za noc została ogłoszona przez Alexandra Gaudêncio, przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin Azorów (AMRAA). Nowy podatek obejmie sześć gmin wyspy: Ponta Delgada, Ribeira Grande, Lagoa, Vila Franca do Campo, Povoação i Nordeste. Czytaj dalej poniżej
Przeczytaj także: Nowe zasady podróżowania do Grecji i Hiszpanii od 2025 roku. Wyższe opłaty i więcej formalności
Podatek, naliczany za nocleg w hotelach, lokalach noclegowych i obiektach agroturystycznych, będzie obowiązywać maksymalnie przez trzy noce – informuje „The Portugal News”. Zwolnieni z opłaty będą mieszkańcy Azorów oraz osoby podróżujące z powodów zdrowotnych. Według szacunków nowe przepisy mają przynieść lokalnym władzom aż 10 milionów euro w pierwszym roku obowiązywania. Czytaj dalej poniżej
The six municipalities on the island of São Miguel, in the Azores, will start charging, from January 1, 2025, a municipal tourist tax of two euros per day, according to the president of the Association of Municipalities of the Azores (AMRAA). #tax https://t.co/RSmA4ZYKoO
— The Portugal News (@theportugalnews) December 3, 2024
Spór o podatek regionalny
Równolegle pojawiły się propozycje wprowadzenia regionalnego podatku turystycznego obejmującego wszystkie wyspy archipelagu. Pedro Neves, poseł reprezentujący Partię Osób, Zwierząt i Natury (PAN), zaproponował stawkę trzech euro za noc, tłumacząc, że środki te miałyby wspierać zrównoważony rozwój regionu i ochronę jego unikalnych ekosystemów. Przeczytaj także: Lepiej usuń to z samochodu, jeśli chcesz jeździć po Polsce. 3000 zł mandatu!
Propozycja ta spotkała się jednak z krytyką ze strony władz lokalnych São Miguel. Alexandre Gaudêncio wyraził stanowczy sprzeciw wobec nakładania dwóch podatków na turystów. “To nie ma sensu. Uważamy, że to gminy, a nie rząd, powinny odpowiadać za pobór podatków turystycznych” – zaznaczył.
Warto przypomnieć, że już w 2022 r. podobna opłata została zatwierdzona przez Regionalne Zgromadzenie Legislacyjne, lecz szybko uchylona ze względu na wątpliwości prawne oraz problemy z wdrożeniem.
Podatek a rozwój turystyki
Wprowadzenie podatku turystycznego wzbudza pytania o jego wpływ na rozwój turystyki na Azorach. Czy dodatkowa opłata zniechęci podróżnych do odwiedzania São Miguel? Czy raczej pomoże utrzymać unikalny charakter wyspy, dbając o jej przyrodę i infrastrukturę? Decyzja o wprowadzeniu podatku z pewnością będzie bacznie obserwowana przez inne popularne kierunki turystyczne.