Przejdź do treści

Nowe zasady podróżowania do Grecji i Hiszpanii od 2025 roku. Wyższe opłaty i więcej formalności

29/12/2024 17:44 - AKTUALIZACJA 08/01/2025 20:43
Grecja 2

Planując wyjazd zagraniczny w 2025 roku, warto przygotować się na nowe przepisy i opłaty, które zaczną obowiązywać w popularnych destynacjach europejskich, takich jak Grecja i Hiszpania. Zmiany te obejmują zarówno kwestie administracyjne, jak i finansowe, a także wpłyną na sposób przekraczania granic. Unia Europejska wprowadza nowe systemy mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa, co może wymagać od podróżnych z Wielkiej Brytanii staranniejszego planowania wyjazdów. Oto, czego można się spodziewać.

Zasady podróżowania do grecji i hiszpanii 2025

Zasady podróżowania do Grecji i Hiszpanii 2025 r.

Po wielu opóźnieniach, w 2025 roku ma ruszyć nowy cyfrowy system graniczny – EES. Będzie on dotyczył obywateli krajów spoza Unii Europejskiej, odwiedzających państwa strefy Schengen, w tym Grecję, Hiszpanię, Francję i Portugalię – czyli popularne miejsca turystyczne Brytyjczyków. System ten zastąpi tradycyjne stemplowanie paszportów. Podróżni będą musieli poddać się rejestracji biometrycznej, obejmującej zdjęcia i odciski palców. Dane te będą wykorzystywane przy kolejnych podróżach, a paszporty będą skanowane w samoobsługowych kioskach.
Przeczytaj także: Surowe zasady, których muszą przestrzegać turyści w Dubaju – albo trafią do więzienia

Wprowadzenie tego systemu może wiązać się z opóźnieniami, szczególnie na dużych przejściach granicznych, takich jak lotniska czy porty. Dzieci poniżej 12. roku życia nie będą musiały składać odcisków palców, co nieco ułatwi podróże rodzinne. EES ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz monitorowanie przestrzegania limitu 90 dni pobytu bezwizowego.

Elektroniczny System Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS)

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie ETIAS, który ma ruszyć pół roku po wdrożeniu EES. Podróżni z Wielkiej Brytanii będą musieli uzyskać autoryzację przed wjazdem do większości krajów Unii Europejskiej. Koszt złożenia wniosku wyniesie 6 funtów dla osób w wieku 18–70 lat, podczas gdy dzieci i seniorzy będą zwolnieni z opłat. Proces aplikacji obejmie formularz online zawierający dane osobowe, informacje o podróży oraz pytania dotyczące historii kryminalnej.
Przeczytaj także: Wakacyjny kraj w Europie wprowadza podatek turystyczny. Zmiany od 1 stycznia 2025 r.

Wyższe opłaty w Grecji

Od 2025 roku Grecja planuje podniesienie opłat turystycznych. W sezonie letnim odwiedzający zapłacą więcej za noclegi, przy czym dodatkowe opłaty wyniosą od 0.50 do 15 euro za noc, w zależności od standardu hotelu. Na przykład tygodniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu może wiązać się z dodatkowymi kosztami rzędu 86 euro. Dodatkowo, turyści odwiedzający popularne wyspy, takie jak Santorini czy Mykonos, zapłacą 20 euro za zejście na ląd ze statku wycieczkowego.
Sprawdź: Sekretny raj na letni urlop w Hiszpanii. Znacznie tańszy niż zatłoczona Majorka

Nowe przepisy w Hiszpanii

Hiszpania również zaostrza swoje regulacje. Od grudnia 2024 roku hotele i wynajmy wakacyjne będą musiały zbierać szczegółowe dane osobowe gości, co może wydłużyć czas zameldowania. Podniesione zostaną także podatki turystyczne w regionach takich jak Wyspy Kanaryjskie, Baleary oraz Barcelona. W stolicy Katalonii pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu może wiązać się z opłatą wynoszącą nawet 7.50 euro za noc.

Zmiany te, choć mogą zwiększyć koszty podróży, mają na celu poprawę bezpieczeństwa i przeciwdziałanie przeludnieniu w najpopularniejszych europejskich destynacjach. Turyści powinni uwzględnić te nowe przepisy w swoich planach i budżetach na 2025 rok.

Read More