Przejdź do treści

Znajdź pracę lub stracisz zasiłek – nowe zasady w UK

26/04/2024 15:38 - AKTUALIZACJA 26/04/2024 15:49
utrata zasiłku w UK w 2024

Utrata zasiłku w UK w 2024. W Wielkiej Brytanii od kilku lat pracodawcy zmagają się z problemem braku pracowników. Prawie milion wolnych miejsc pracy czeka na obsadzenie, podczas gdy oficjalne dane pokazują, że ponad 8,7 miliona dorosłych w wieku produkcyjnym jest sklasyfikowanych jako „nieaktywni zawodowo”. Brytyjski Premier, Rishi Sunak, zapowiedział radykalne zmiany w systemie opieki społecznej, aby zmienić ten stan rzeczy. Wkrótce mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy odmówią podjęcia pracy mogą stracą zasiłki.

Utrata zasiłku w UK w 2024

Już jesienią ubiegłego roku Jeremy Hunt, brytyjski Minister Skarbu, zapowiedział, że rząd chce przezwyciężyć kryzys na rynku pracy i  przeciwdziałać  największemu spadkowi siły roboczej od czasów pandemii. 19 kwietnia 2024 Premier Wielkiej Brytanii w swojej najnowszej przemowie ponownie poruszył kwestię reformy opieki społecznej, wskazując na konieczność zapewnienia szans na powrót do pracy dla wszystkich, którzy chcą i mogą to zrobić. Zapowiedział też radykalne zmiany w kwestii zasiłków dla osób bezrobotnych. Oto pięć punktów reformy opieki społecznej w UK. Czytaj dalej pod zdjęciem.

utrata zasiłku w UK w 2024

5 konkretnych zmian w systemie zasiłków w UK

Premier Rishi Sunak zapowiedział konkretne zmiany w zakresie zasiłków. Po pierwsze zasiłki mają być usuwane po 12 miesiącach dla tych, którzy są zdolni do pracy, ale nie stosują się do warunków ustalonych przez ich doradców zawodowych lub odrzucają oferty pracy.
Po drugie rząd planuje zaostrzenie kryteriów oceny zdolności do pracy. Osoby z mniej poważnymi problemami zdrowotnymi będą zmuszone do poszukiwania zatrudnienia.
Trzeci istotny punkt zmian to przegląd systemu zwolnień lekarskich. Zamiast lekarzy GP, to niezależni oceniający będą weryfikować, czy dana osoba jest zdolna do pracy.
Planuje się też wprowadzić regulację dotyczącą osób pracujących na mniej niż połowę pełnego etatu, które będą musiały szukać dodatkowej pracy.
Ostatnia bardzo istotna zmiana dotyczy zasiłku PIP (Personal Independence Payment). Proponowane są zmiany w kryteriach kwalifikacyjnych i zastąpienie niektórych wypłat terapiami.
Przeczytaj też: Weszły w życie nowe przepisy imigracyjne w UK. To dramat dla wielu rodzin
Czytaj dalej

Program “back to work”

Aby pomóc w rozwoju gospodarki, Brytyjski rząd zamierza działać dwutorowo. Oprócz zapowiedzianych sankcji za odmowę podjęcia pracy, chce przeznaczyć ogromne środki na aktywizację zawodową. W  ramach planu “back to work” rząd dodatkowo wyda w ciągu pięciu lat aż 2,5 mld funtów aby pomóc nawet 1,1 mln osób zrezygnować z zasiłków i podjąć pracę. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozszerzenie czterech kluczowych programów zatrudnienia, które rząd już wprowadził: NHS Talking Therapies, Individual Placement and Support, Restart i Universal Support.
Przeczytaj też: Rewolucyjne zmiany w systemie zasiłków w Wielkiej Brytanii: Rząd chce zmobilizować nieaktywnych zawodowo
źródło: theguardian.com, gov.uk, Polishobsrver.com

Tagi: