Premier Wielkiej Brytanii, w swojej najnowszej przemowie z 19 kwietnia 2024, poruszył kwestię reformy opieki społecznej, wskazując na konieczność zapewnienia szans na powrót do pracy dla wszystkich, którzy chcą i mogą to zrobić. Wartości opieki społecznej, według premiera, są nieodłączną częścią brytyjskiego charakteru narodowego jednakże konieczne są istotne zmiany w dotychczasowym systemie. Oto pięć punktów reformy opieki społecznej w UK.
Mobilizacja nieaktywnych zawodowo
Premier Rishi Sunak zaznaczył, że należy wspierać każdego, kto ma potencjał do pracy. Zauważył również, że istnieją osoby, które z różnych powodów nie mogą pracować, i dla nich państwo powinno zawsze zapewnić wsparcie. Największym wyzwaniem, na które zwrócił uwagę premier, jest rosnąca liczba osób biernych zawodowo z powodu długotrwałych chorób psychicznych. Zaznaczył, że choć rozmowy na temat zdrowia psychicznego stały się bardziej otwarte, to nadal istnieje wiele osób, które cierpią na depresję lub stany lękowe i nie otrzymują odpowiedniego wsparcia. Czytaj dalej pod zdjęciem
Dane z Biura Statystycznego (ONS) wskazują, że 9,4 miliona osób w wieku od 16 do 64 lat jest „nieaktywnych zawodowo”, z czego ponad 2,8 miliona osób przyznaje, że przyczyną jest długotrwała choroba. Premier Sunak podkreślił, że pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na te statystyki i podkreśla potrzebę zmiany w podejściu do zdrowia psychicznego i zatrudnienia.
Przeczytaj też: Weszły w życie nowe przepisy imigracyjne w UK. To dramat dla wielu rodzin
Czytaj dalej
Pięć punktów reformy opieki społecznej w UK
Wizja reformy opieki społecznej przedstawiona przez premiera opiera się na pięciu głównych punktach. Po pierwsze, konieczne jest bardziej ambitne podejście do oceny zdolności do pracy. Po drugie, należy zrobić więcej, aby powstrzymać ludzi przed przechodzeniem z pracy do opieki społecznej. Po trzecie, osoby otrzymujące świadczenia muszą mieć wyższe oczekiwania wobec siebie w zamian za wsparcie. Po czwarte, wsparcie powinno być dopasowane do rzeczywistych potrzeb i warunków życiowych. I po piąte, nie można tolerować oszustw w systemie opieki społecznej, dlatego konieczne są środki zapobiegawcze i surowsze kary dla oszustów.
Premier podkreślił, że celem reformy nie jest zmniejszenie hojności systemu opieki społecznej, ale zapewnienie, że świadczenia są udzielane sprawiedliwie i skutecznie. Dążenie do tego celu jest kluczowe dla przywrócenia nadziei i godności wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj też:
>>> Te zmiany musisz zgłosić do DWP. „Kto tego nie zrobi może stracić świadczenie”
>>> Ile wynosi emerytura w Wielkiej Brytanii po kwietniowej podwyżce?
źródło: gov.uk, PolishObserver.com