Przejdź do treści

Ta miejscowość w Wielkiej Brytanii może stać się „pierwszym celem” Putina, jeśli wybuchnie III wojna światowa

21/02/2024 13:45 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03

Ta miejscowość w UK może stać się celem Putina. Broń nuklearna, która może powrócić do bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Suffolk, wywołuje obawy mieszkańców okolicznych miejscowości, że obszar ten stanie się celem Władimira Putina.
Przeczytaj koniecznie: Ranking najpotężniejszych armii w Europie. Oto jak wypadła Polska

Ta miejscowość w UK może stać się celem Putina

Dokumenty rządu USA wskazują, że RAF Lakenheath, używany wyłącznie przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jest przygotowywany do ponownego przechowywania broni nuklearnej o sile wybuchu wielokrotnie większej niż ta zrzucona na Hiroszimę pod koniec II wojny światowej. Byłaby to pierwsza tego typu operacja na brytyjskiej ziemi od ponad dekady, ale nie jest jasne, czy ten krok jest związany z wojną na Ukrainie.

Przeczytaj również: Schrony przeciwatomowe w UK. Ile ich jest i gdzie są rozlokowane?

Doniesienia – w połączeniu z napiętą sytuacją pomiędzy Zachodem a Rosją – wywołały wiele niepokoju wśród mieszkańców pobliskiej wioski Lakenheath. Niektórzy obawiają się, że ich domy staną się pierwszym celem dla Putina w przypadku wybuchu III wojny światowej. Czytaj dalej pod zdjęciem

RAF Lakenheath. Fot. Google Earth

Przeczytaj także: Ranking najpotężniejszych armii świata 2023. Stany Zjednoczone potęgą, Polska w pierwszej 20.

RAF Lakenheath jest obecnie siedzibą 48. Skrzydła Myśliwskiego, znanego również jako Skrzydło Wolności, w którym stacjonują samoloty F-35A Lightning II najnowszej generacji.

Emerytowany lekarz pochodzący z tej małej miejscowości, Alan Turner powiedział w rozmowie z The Sun: „Ludzie mieszkający tutaj wiedzą, co może się kiedyś wydarzyć”.
Czytaj także: Ile punktów karnych można mieć w UK, by nie stracić prawa jazdy? O wiele mniej niż w Polsce

Ta baza wojskowa w Wielkiej Brytanii „bardzo prawdopodobne” jest już celem Rosjan

Hans Kristensen z Federacji Amerykańskich Naukowców był jednym z pierwszych, którzy powiadomili o możliwości powrotu broni jądrowej na to miejsce. „Nie ma wątpliwości, że jeśli w bazie znajduje się broń jądrowa, ta jest ona prawdopodobnym celem w konflikcie nuklearnym z Rosją”, powiedział BBC.

 William Alberque były urzędnik NATO stwierdził, że niewykluczone jest, że brytyjska baza „bardzo prawdopodobne” jest już celem Rosjan.

„Jeśli byłbym rosyjskim strategiem wojskowym, już bym ją uderzył. Jeśli oglądasz rosyjską telewizję, dużo mówią o Wielkiej Brytanii; dużo mówią o nuklearnym ataku na Wielką Brytanię” powiedział Alberque.

Baza wojskowa znajduje się około 80 mil na północny wschód od Londynu i 25 mil na północny wschód od Cambridge.

Na terenie bazy znajduje się 4000 amerykańskich żołnierzy oraz dodatkowo 1500 brytyjskich i amerykańskich pracowników cywilnych. źródło: BBC, PolishObserver.com / Fot. bazy: Google Earth

Tagi: