Przejdź do treści

Ranking najpotężniejszych armii w Europie. Oto jak wypadła Polska

27/02/2024 10:53 - AKTUALIZACJA 28/02/2024 21:14
Najpotężniejsze armie w Europie

Najpotężniejsze armie w Europie. Który kraj w Europie ma najpotężniejszą armię? Serwis Global Firepower opublikował aktualne zestawienie najpotężniejszych armii na świecie oraz Europie. Od początku wojny na Ukrainie coraz więcej państw zbroi się na potęgę. Jednym z nich jest Polska, która w tegorocznym rankingu najpotężniejszych armii świata uplasowała się na 21 pozycji. A jak wypada na tle państw w Europie?
Przeczytaj: Ta miejscowość w Wielkiej Brytanii może stać się „pierwszym celem” Putina, jeśli wybuchnie III wojna światowa

Najpotężniejsze armie w Europie

W tegorocznym rankingu najpotężniejszych armii w Europie publikowanego co roku Global Firepower przeanalizowano siły zbrojne 37 krajów. Ranking bierze pod uwagę 60 kryteriów, takich jak liczba czołgów, okrętów wojennych i samolotów oraz zasoby finansowe armii. Inne czynniki to liczba czynnych żołnierzy, członkostwo w sojuszu wojskowym, takim jak NATO, oraz posiadanie broni jądrowej. Aspekty ważne, ale trudne do uchwycenia, takie jak jakość sprzętu i wyszkolenie żołnierzy, nie są brane pod uwagę. 

Wielka Brytania potęgą militarną w Europie, Polska w pierwszej dziesiątce

Na pierwszej pozycji uplasowała się Wielka Brytania z wartością 0,1443 (wartość 0,0000 uważana jest za „idealną”). Tuż za nimi, na drugim miejscu są Włochy z wartością 0,1863. Oczko niżej jest Francja z wartością 0,1878, a na 4 pozycji, ku zaskoczeniu Ukraina. Na piątej pozycji uplasowały się Niemcy, a następnie Hiszpania. Polska w najnowszym rankingu zajęła 7. pozycję z wartością 0,2917.
Przeczytaj również: Schrony przeciwatomowe w UK. Ile ich jest i gdzie są rozlokowane?

Trzy ostatnie miejsca zajęły w kolejności: Kosowo z wartością 3,4115, Islandia z wartością 3,5038. Ostatnie miejsce zajęła Mołdawia z wartością 4,2311. Czytaj dalej pod zdjęciem

Najpotężniejsze armie w Europie

Najpotężniejsze armie świata 2024

Po raz kolejny Stany Zjednoczone zajęły pierwszą pozycję. Budżet sił zbrojnych USA wynosił ponad 750 miliardów dolarów amerykańskich (około 700 miliardów euro). Żadne wojsko nie ma większej liczby samolotów i lotniskowców, a armia amerykańska, licząca około 1,4 miliona żołnierzy, jest jedną z największych na świecie. Nic więc dziwnego, że od 2005 roku Stany Zjednoczone znajdują się na szczycie publikowanego co roku Global Firepower. Na drugim miejscu w rankingu z 2024 roku uplasowały się rosyjskie siły zbrojne, a na trzecim miejscu armia chińska. Ta kolejność nie zmieniła się od 2011 roku.  
Sprawdź: Znamy najpopularniejszą przyczynę kradzieży aut. Kierowcy z TYMI kluczykami mają powód do obaw

W tegorocznym rankingu wskoczyły o 6 oczek wyżej, zajmując 19 miejsce z wartością 0,2847. Polska w 2024 roku zajęła 21. pozycję z wartością 0,2917.

Global Firepower 2024 Index istnieje od 2006 roku. Ostateczny wynik przedstawiany jest w formie liczbowej, gdzie wartość bliższa 0, oznacza potężniejszą siłę militarną. źródło: Globalfirepower.com, PolskiObserwator.de

Tagi: