Przejdź do treści

Schrony przeciwatomowe w UK. Ile ich jest i gdzie są rozlokowane?

19/02/2024 13:20 - AKTUALIZACJA 27/02/2024 11:08
Schrony przeciwatomowe w UK

Schrony przeciwatomowe w UK: W Wielkiej Brytanii znajduje się około 258 bunkrów przeciwatomowych, z których większość została zbudowana podczas zimnej wojny w celu zapewnienia awaryjnego schronienia dla ludności przed atakiem jądrowym. Schrony miałyby służyć do koordynowania informacji, takich jak wyrządzone szkody, oraz do planowania reakcji na atak.
Przeczytaj koniecznie: Ranking najpotężniejszych armii w Europie. Oto jak wypadła Polska

Groźby użycia broni jądrowej

Jakiś czas temu prezydent Rosji Władimir Putin zagroził użyciem broni chemicznej lub biologicznej, twierdząc, iż znalazł w swoim kraju amerykański program szpiegujący – poinformował Daily Express. Stany Zjednoczone zaprzeczyły tym zarzutom, mówiąc, że Rosja używa tego jako pretekstu do ataku bronią jądrową. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział wówcas “Rosja w przeszłości obwiniała Zachód za przestępstwa, które sama popełnia. Taktyka ta, jest oczywistym rosyjskim chwytem mającym na celu próbę usprawiedliwienia dalszych niesprowokowanych i nieuzasadnionych ataków na Ukrainę.”

Schrony przeciwatomowe w UK

Grupa Subterranea Britannica, badająca podziemia UK, zidentyfikowała 258 bunkrów przeciwatomowych rozsianych po całej Wielkiej Brytanii. Większość z nich jest dostępna. Nowa mapa ujawniła lokalizację setek bunkrów nuklearnych z czasów zimnej wojny, które nadal istnieją w Wielkiej Brytanii, a niektóre są otwarte dla publiczności.

Przeczytaj: Pilne wycofanie masła orzechowego w całym kraju. Uwaga, poważne zagrożenie dla zdrowia!

W całym Londynie jest łącznie 46 bunkrów przeciwatomowych, a potężny trzypiętrowy fort wojskowy jest ulokowany pod budynkiem Ministerstwa Obrony. Bunkrów nie brakuje także w Manchesterze i Birmingham. W Walii jest 12 bunkrów. W Szkocji istnieje ich 26. Większość z nich rozmieszczona jest w okolicach Glasgow i Edynburga. Są nawet dwa na samym szczycie Wielkiej Brytanii, w pobliżu John O’Groats.

Mieszkańcy Irlandii Północnej będą musieli zadowolić się tylko czterema bunkrami, podczas gdy na Wyspie Man tylko jeden. 10 znajduje się w Norfolk. Czytaj dalej pod zdjęciem

Schrony przeciwatomowe w UK

Jeden z największych podziemnych bunkrów w kraju znajduje się Kelvdeon Hatch, w hrabstwie Essex. Został on zbudowany przez rząd w 1952 r.
Władze wybudowały również bunkier w Corsham, w Wiltshire. Według niektórych szacunków kosztował on około 110 milionów funtów, ale został sprzedany przez Ministerstwo Obrony Narodowej za około 40 000 funtów około 20 lat temu. Mike Parrish, dozorca “londyńskiego bunkra”, mówi, że otrzymał wiele telefonów w miarę nasilania się wojny na Ukrainie. Mężczyzna nie wyklucza wynajęcia bunkra lepiej płacącemu klientowi, jeśli cena będzie odpowiednia, dodając, że bunkier jest “całkowicie gotowy”. Inny londyński schron znajduje się na Hampstead Way, gdzie w latach 50. niedokończony tunel metra został przekształcony w bunkier.

Brytyjski polityk Sadiq Khan mówi, że Londyn jest “dobrze przygotowany” na ewentualny atak nuklearny.

Źródło: Express.co.uk, DailyMail.ukPolskiObserwator.uk

Tagi: