Sztuczna inteligencja w Polsce jest tematem, wokół którego ostatnio krąży mnóstwo kontrowersji. Choć są płaszczyzny, na których AI jest wspaniałym narzędziem, ułatwiającym pracę, to w wielu przypadkach może stanowić niebezpieczeństwo. Polska, jako jeden z krajów członkowskich UE, już wkrótce ma wdrożyć nowe przepisy, dotyczące rozwoju i stosowania technologii AI. Zmiany będą miały ogromny wpływ na krajowy sektor technologiczny.
Sztuczna inteligencja w Polsce – nowy organ rynku AI
Planowane jest powołanie nowego organu nadzoru rynku AI w Polsce. Miałby on być punktem kontaktowym dla społeczeństwa, a także partnerów krajowych i unijnych. Zadaniem tego organu ma być rozpatrywanie wniosków dotyczących systemów AI wysokiego ryzyka, a także przyjmowanie zgłoszeń o niebezpiecznych incydentach. Te regulacje są potrzebne, by sektor technologiczny w Polsce mógł rozwijać się prawidłowo.
Warto przeczytać: Umocnienie złotego i słabe obligacje – perspektywy makroekonomiczne dla polskiej gospodarki
Kontrowersje wokół nowego organu
Powołanie nowej instytucji, która stałaby na straży porządku w sektorze technologicznym wydaje się naprawdę dobrym rozwiązaniem problemów w obszarze AI. Jednak niektórzy uczestnicy prekonsultacji, dotyczących unijnych regulacji są zdania, że lepiej będzie powierzyć wspomniane wyżej zadania istniejącym instytucjom, takim jak Polskie Centrum Akredytacji. W tej kwestii nie doszło jeszcze do porozumienia i rozmowy będą jeszcze kontynuowane.
Sztuczna inteligencja w Polsce – nadchodzące konsultacje
Wprowadzenie Aktu o sztucznej inteligencji jest ważnym krokiem dla przedsiębiorstw związanych z AI. Z tego powodu przedsiębiorcy powinni brać czynny udział w kolejnych etapach konsultacji, dotyczących tego zagadnienia. Pozwoli im to wykorzystać pełnię potencjału i innowacji, a także przygotuje na nadchodzące wyzwania.
Czytaj także: Słaba koncentracja i pamięć? Powodem mogą być te aplikacje
Źródło: Trade.gov.pl