Przejdź do treści

Umocnienie złotego i słabe obligacje – perspektywy makroekonomiczne dla polskiej gospodarki

07/06/2024 09:00

Polska gospodarka – co się z nią dzieje? Jakie są przewidywania? Eksperci zauważają, że perspektywy polskiej gospodarki są dobre. Światowy wzrost popytu na ryzyko umacnia złotego. Z drugiej strony pogarsza się rentowność polskich obligacji skarbowych. Powodem tego są wysokie stopy procentowe i inflacja na świecie.

Polska gospodarka – przewidywania

Prognozy makroekonomiczne dla Polski są korzystne. Spodziewany jest wzrost gospodarczy. Ponadto eksperci twierdzą, że polepszenie stosunków z Unią Europejską może przynieść Polsce poprawę ratingu, co owocuje umacnianiem się złotego.
Czytaj także: Miasto fabryk i kamienic leżące w samym sercu Polski, czyli co warto zobaczyć w Łodzi?

Złoty i obligacje skarbowe

Wzrost globalnego popytu na ryzyko sprawia, że umacnia się polski złoty. Korzystają na tym też akcje i obligacje korporacyjne. Natomiast na rynku obligacji skarbowych nie widać poprawy. Wpływ na to ma m.in. polityka pieniężna. Mocny złoty i słabe obligacje skarbowe są wynikiem wysokich stóp procentowych. Do tego dochodzi kwestia dużej podaży obligacji na rynku, przy osłabieniu popytu na nie. Spadek ten zaniepokoił uczestników rynku. Szczególnym powodem jest brak napływu środków z zagranicy na polski rynek obligacji.

Polska gospodarka a stopy procentowe na świecie

Eksperci uważają, że powodem braku nowych zagranicznych inwestorów na polski rynek obligacji jest nominalny poziom stóp procentowych na świecie. Inwestorzy preferują np. niemieckie obligacje skarbowe, których rentowność jest wysoka. Ekonomiści uważają, że osoby inwestujące są zniechęcone wysokim kosztem pozyskania złotego.

Polska gospodarka a inflacja na świecie

Banki centralne wykazują, że wskaźniki wzrostu cen spadają powoli, co jest prognozą na to, że obniżki stóp przesuną się w czasie. Co prawda Europejski Bank Centralny prawdopodobnie dokona obniżki w czerwcu, ale kolejna nastąpi dopiero po upływie kwartału. Ekonomiści twierdzą, że nie zaowocuje to jednak spadkiem rentowności obligacji niemieckich, które obecnie są bardziej atrakcyjne dla inwestorów niż polskie.
Czytaj także: Pomysły na niskobudżetowe wycieczki po Europie. Wśród nich 2 przepiękne polskie miasta
Źródło: Forsal.pl

Tagi: