Przejdź do treści

Miasto fabryk i kamienic leżące w samym sercu Polski, czyli co warto zobaczyć w Łodzi?

26/05/2024 13:00

Co warto odwiedzić w Łodzi? Łódź, nazywane miastem fabryk i kamienic, to miejsce bogate w historię, kulturę i sztukę. Jest to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie jedno z najbardziej fascynujących. Przez wiele lat było centrum przemysłu włókienniczego, co nadal widać w niezliczonych fabrykach i kamienicach zachowanych na terenie miasta. Jednak Łódź to nie tylko przemysł – to także miejsce pełne zabytków, muzeów, restauracji i sklepów. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w tym niezwykłym miejscu, sprawdź i przekonaj się poniżej.

Co warto odwiedzić w Łodzi? Najciekawsze atrakcje miasta

1. Ulica Piotrkowska

Centralny deptak Łodzi o długości około pięciu kilometrów jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Biegnie w linii prostej od Placu Wolności do Placu Niepodległości. Nazwiska słynnych absolwentów szkół filmowych są uwiecznione w kamieniu na asfalcie ulicy. To czyni ją podobną do słynnej „Walk of Fame” w Hollywood.

2. Ogród zoologiczny

Przy ładnej pogodzie polecamy wizytę w łódzkim ogrodzie zoologicznym, który został założony w 1938 roku. Znajduje się w pobliżu Ogrodu Botanicznego. Jest obecnie domem dla rodzimych i egzotycznych gatunków zwierząt. Na początku swojego istnienia było głównie domem dla jeleni i saren. Obecnie do najważniejszych atrakcji zoo należą ssaki z Azji Południowo-Wschodniej i wiele gatunków rekinów w akwarium należącym do zoo.

3. Centralne Muzeum Włókiennictwa

To muzeum oferuje odwiedzającym wgląd w historię tekstylnej metropolii. Na powierzchni 5000 metrów kwadratowych można obejrzeć kilka wystaw stałych. Są one poświęcone rozwojowi przemysłu włókienniczego w Łodzi. Tematy takie jak osiągnięcia techniczne i moda na przestrzeni czasu również zajmują tu ważne miejsce. Przeczytaj także: 6 powodów, dla których warto wybrać się do Wrocławia. Tych atrakcji nie możesz tutaj przegapić!

4. Pałac Izraela Poznańskiego

Dzisiejszy okazały budynek z XIX wieku zaczynał swoją historię jako zwykła kamienica. Później przekształcono go w budynek mieszkalny, w którego architekturze dominują elementy neorenesansowe i neobarokowe. Pałac miejski w kształcie litery L z kopulastymi dachami na południowym skrzydle od 2015 roku znajduje się na liście pomników historii w Polsce.

5. Muzeum Kinematografii

Jako jedyne muzeum kinematografii w Polsce, Muzeum Filmu przechowuje zabytki techniki filmowej. Podczas zwiedzania odwiedzający znajdą ponad 70 000 eksponatów, w tym kilka eksponatów sprzed „ery filmu”. Warto zobaczyć między innymi magiczne latarnie, które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Sprawdź także: 10 najlepszych atrakcji Warszawy. Oto, co warto zobaczyć w czarującej stolicy Polski [Zdjęcia]

6. Ogród Botaniczny

Ogród w Łodzi o powierzchni 67 hektarów jest jednym z największych ogrodów botanicznych w Polsce. Spacerując wśród bujnej zieleni, odwiedzający mogą podziwiać ponad 3400 roślin gruntowych i 2000 roślin ze szklarni. Zwiedzający przechodzą przez dziewięć obszarów krajobrazowych, które zapewniają przegląd polskiej fauny i innych regionów świata.

7. Manufaktura

Manufaktura, pierwotnie fabryka włókiennicza, jest obecnie jednym z największych centrów handlowych w Polsce. Powierzchnia handlowa rozciąga się na ponad jedenastu hektarach i oferuje przestrzeń dla ponad 300 najemców. Na 27-hektarowym terenie znajdują się również liczne restauracje i miejsca rozrywki. Osoby zainteresowane kulturą mogą odwiedzić Muzeum Fabryki, które zapewnia wgląd w historię dawnej fabryki Izraela Poznańskiego.

8. Biała Fabryka

Dawna fabryka włókiennicza, zbudowana w stylu klasycystycznym, mieści obecnie centrum muzeum włókiennictwa. Zbudowana w latach trzydziestych XX wieku, urzeka odwiedzających swoją wspaniałą fasadą zewnętrzną. Jak sugeruje nazwa fabryki, do dziś lśni ona bielą. Czytaj także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – od wybrzeża Morza Bałtyckiego po wysokie Tatry. To musisz zobaczyć!

9. Sobór Aleksandra Newskiego

Sobór Aleksandra Newskiego, zbudowany w stylu neobizantyjskim, jest jednym z najciekawszych obiektów sakralnych w Łodzi. Polska świątynia prawosławna została zbudowana pod koniec XIX wieku i zachwyca złotymi cebulastymi kopułami oraz kolorową fasadą. Podczas zwiedzania katedry można podziwiać bogato zdobiony ołtarz i dwupoziomowy ikonostas.

10. Cmentarz żydowski

Otwarty w 1882 roku cmentarz żydowski w Łodzi o powierzchni 0,4 kilometra kwadratowego jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Nie ma większego w Europie. Na terenie zakupionym niegdyś przez Izraela Poznańskiego znajduje się do 180 000 zachowanych grobów. Mauzoleum fabrykanta tekstyliów jest jednym z największych pomników na cmentarzu. Źródło: ostsachsen.de PolishObserver.com