Przejdź do treści

6 powodów, dla których warto wybrać się do Wrocławia. Tych atrakcji nie możesz tutaj przegapić!

24/05/2024 13:00

Co warto zwiedzić we Wrocławiu? Tętniące życiem miasto studenckie na nabrzeżu z urokliwymi kawiarniami, malowniczymi alejkami i jednym z najpiękniejszych i największych średniowiecznych rynków w Polsce: Oto Wrocław. W swojej ponad 1000-letniej historii miasto było nazywane „Kwiatem Europy”. „WrocLove”, jak pieszczotliwie nazywane jest dziś stare miasto nad Odrą, jest warte odwiedzenia nie tylko dla miłośników kultury. Imprezowicze, romantycy, fani dobrego jedzenia, pysznego piwa, a nawet przyjaciele krasnali znajdą tu coś dla siebie. Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław, oto sześć z nich.

Co warto zwiedzić we Wrocławiu?

1. Malownicza, tętniąca życiem starówka Wrocławia

Średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem otoczony jest wspaniałymi kamienicami w stylu barokowym, renesansowym i secesyjnym. Wrocław może z łatwością konkurować ze słynnymi miastami, takimi jak Praga czy Kraków. Stare centrum Wrocławia, które zostało prawie całkowicie zniszczone po II wojnie światowej, zostało pieczołowicie odbudowane przez nowych polskich mieszkańców Wrocławia. Piękne stare kamienice stanowią tło dla nowoczesnej, tętniącej życiem i zróżnicowanej sceny kulturalnej i nocnej.

2. Woda, mosty i wyspy

Wrocław może poszczycić się Odrą i jej dopływami. Wodne miasto posiada dwanaście wysp i ponad 100 mostów. Ostrów Tumski i Wyspa Piasek, z ośmioma wspaniałymi gotyckimi i barokowymi kościołami, są oazą spokoju. Co ciekawe, jednocześnie znajdują się w odległości krótkiego spaceru od rynku z licznymi pubami i kawiarniami. Miłośnicy mogą spacerować wzdłuż nabrzeża, a łodzie zapraszają na wycieczkę po wodzie. Czytaj także: Kopalnia Soli w Wieliczce, czyli podziemny cud Polski. Oto, dlaczego warto odwiedzić tę atrakcję w Małopolsce

3. Wesołe wrocławskie krasnale

Spacerując po mieście, warto spojrzeć w dół. Wtedy można zobaczyć najmniejsze zabytki Wrocławia: malutkie krasnale. Można je znaleźć w całym mieście i sprawiają, że podróżni kłaniają się w pas, aby je sfotografować. Zabawne krasnale z brązu wyglądają niegroźnie, ale mają polityczne korzenie: w latach 80. ruch opozycyjny „Pomarańczowa Alternatywa” krytykował socjalistyczny reżim w Polsce spontanicznymi akcjami artystycznymi, takimi jak demonstracje w kostiumach krasnali. 

Artyści postawili też żeliwnego krasnala w historycznym centrum Wrocławia. Przypomina o tym „Papa Krasnal” przy ulicy Świdnickiej. W 2001 r. studenci zaczęli stawiać krasnale – i krasnale się rozmnożyły. Obecnie wrocławskich krasnali jest już ponad 300. Krasnale doczekały się własnego wpisu w Wikipedii oraz oficjalnej strony internetowej z mapą miasta w czterech językach.

4. Wrocław jako miasto studenckie

Wrocław jest miastem studenckim najpóźniej od 1702 roku. Ściśle rzecz biorąc, uniwersytet jest jeszcze starszy, ponieważ w 1505 r. władca Czech, król Władysław II, postanowił go założyć. Po tym, jak początkowo nie udało się go zbudować z powodu wojen i innych przeszkód, cesarz Leopold I przywrócił go prawie 200 lat później z różnych wcześniejszych instytucji. Wrocław słynie z uniwersytetu, którego historia jest tak różnorodna, jak historia miasta. Na każdym rogu znajdują się kawiarnie, bary jazzowe, kluby i restauracje. Największe zagęszczenie znajduje się na Rynku na Starym Mieście, ale jest też wiele miejsc do jedzenia i picia w kierunku uniwersytetu. Na przykład czarująca Art Café Kalambur: kawiarnia w dzień, pub i bar muzyczny w nocy, z wegetariańskim jedzeniem i urządzona w całości w stylu secesyjnym, od kolorowych szyb w kwiatowe wzory po lampy w stylu Art Deco.

5. Zakupy we Wrocławiu

Czwarte co do wielkości miasto w Polsce jest idealne na intensywne wypady na zakupy. Zakupoholicy mogą odreagować w dużych centrach handlowych z 100-200 sklepami w każdym, takich jak Magnolia Park, Galeria Dominikańska lub dawne domy towarowe Wertheim, obecnie Renoma. Butiki z modą i wszelkiego rodzaju ładne sklepy ciągną się wzdłuż ulicy Świdnickiej, znanej jako główna ulica handlowa Wrocławia. Dodatkowo spacer malowniczą ulicą Stare Jatki na Starym Mieście to prawdziwa gratka. Przeczytaj: Legendarna stolica Małopolski, czyli jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki do Krakowa? [FOTO]

6. Pyszne polskie jedzenie

Dzisiejsi mieszkańcy Wrocławia pochodzą z różnych regionów Polski i przywieźli ze sobą własne tradycje. I tak we Wrocławiu można delektować się całą polską kuchnią, która często jest niesłusznie niedoceniana. Do specjalności należą oscypek, wędzony owczy ser z tatrzańskiego regionu Zakopanego, pierogi ruskie, typowe polskie pierogi z nadzieniem ziemniaczanym, serowym i cebulowym. Poza tym nie można pominąć grzesznie pysznych ciast i tart, z których słyną polscy piekarze. Źródło: travelbook.de PolishObserver.com