Przejdź do treści

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – od wybrzeża Morza Bałtyckiego po wysokie Tatry. To musisz zobaczyć!

17/05/2024 13:00
Co zwiedzic w pl

Co warto zwiedzić w Polsce? Wybrzeże Morza Bałtyckiego na północy, Tatry na południu i mnóstwo ekscytujących miast, fascynujących zabytków oraz różnorodnej i dzikiej przyrody pomiędzy: Polska pokazuje inną, wyjątkową stronę w każdym województwie. Aby pomóc Ci zaplanować następne wakacje, przedstawiamy najpiękniejsze miejsca w Polsce.

Co warto zwiedzić w Polsce? 12 najpiękniejszych miejsc

1. Warszawa

Warszawa

Niezależnie od tego, czy chodzi o city break, czy wycieczkę objazdową: Warszawa, dumna stolica Polski, jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju. Nigdzie indziej nie można dowiedzieć się więcej o historii Polski. Warszawa wiele przeszła na przestrzeni lat, została prawie całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej i musiała na nowo odbudować się w kolejnych dziesięcioleciach.

Do najpiękniejszych zabytków miasta należą wczesnobarokowy Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Fryderyka Chopina, poświęcone najsłynniejszemu polskiemu pianiście. Do tego dochodzi życie miejskie: Niezależnie od tego, czy chodzi o zakupy, wyjście na miasto czy dobre jedzenie: współczynnik stylu życia w Warszawie jest wysoki!

2. Kraków

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 18. 42 pm

Na południu Polski leży Kraków, drugie co do wielkości miasto w kraju, które było nawet stolicą Polski do 1596 roku. W przeciwieństwie do Warszawy, Kraków nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej i dlatego jest znany ze swojego średniowiecznego centrum miasta. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku i jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Polsce.

Krakowski rynek jest największym średniowiecznym rynkiem w Europie o powierzchni ponad 40 000 metrów kwadratowych oraz długości i szerokości 200 metrów. Oprócz kamienic, pałaców szlacheckich i kościoła Mariackiego, szczególnie warte zobaczenia są XIII-wieczne sukiennice. Jednym z najważniejszych muzeów jest „Fabryka Emalia Oskara Schindlera”. Oskar Schindler zatrudniał Żydów jako robotników przymusowych w swojej fabryce i uratował tysiące z nich od śmierci.

3. Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 18. 42 pm 1

Polska graniczy z Morzem Bałtyckim na północy i przyciąga wielu wczasowiczów na wybrzeże Bałtyku. Znajduje się tu ponad 500 kilometrów piaszczystych plaż, które idealnie nadają się na wakacje. Ceny są niższe niż w sąsiednich Niemczech. Najbardziej znanym zakątkiem jest miasto portowe Świnoujście. Ma ono 200 metrów szerokości i jest najszerszą plażą w Polsce.

Odcinek w Łebie, który niegdyś był idylliczną wioską rybacką, uważany jest za najpiękniejszą naturalną plażę w Polsce. Już w 1862 roku została oficjalnie uznana za kurort nadmorski. Piasek jest tu śnieżnobiały, woda turkusowoniebieska, a całość otacza gęsty sosnowy las. Nadmorski kurort słynie jednak nie tylko z plażowania, pływania i uprawiania sportów, ale także ze słynnych ruchomych wydm, które są częścią Słowińskiego Parku Narodowego. Czytaj też: 10 najpiękniejszych polskich plaż nad Morzem Bałtyckim. Tutaj Twój urlop będzie niezapomniany!

4. Słowiński Park Narodowy

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 18. 42 pm 2

Niedaleko od Morza Bałtyckiego, w Słowińskim Parku Narodowym można odwiedzić unikat na polskim wybrzeżu Bałtyku: wydmy ruchome. Należą one do jednego z najdłuższych obszarów wydmowych w Europie. Wiatr przesuwa piasek z prędkością pięciu centymetrów na sekundę, tworząc wydmy o wielkości ponad 40 metrów. Nic dziwnego, że obszar ten znany jest również jako „polska Sahara„.

5. Gdańsk

Gdansk

Każdy, kto podróżuje nad polskie Morze Bałtyckie, musi zatrzymać się w Gdańsku. Żadne inne miasto w Polsce nie emanuje bardziej morską atmosferą. Wraz z dwoma miastami Sopotem i Gdynią, Gdańsk tworzy tak zwane Trójmiasto. Piękne stare miasto czeka na Ciebie w historycznym centrum Gdańska. Długi Targ zachwyca kolorowymi kamienicami, Ratuszem Głównego Miasta i Muzeum Historii Miasta. Gdańsk jest także domem dla jednego z najważniejszych kościołów w kraju. Kościół Mariacki jest największym ceglanym kościołem w Europie. Przy długości 105 metrów i szerokości 66 metrów może pomieścić 25 000 osób. Jeśli chcesz, możesz wspiąć się po 409 schodach na szczyt dzwonnicy i podziwiać fantastyczny widok na Gdańsk.
Więcej na temat zwiedzania Gdańska znajdziesz TUTAJ.

6. Wolin

Wolin

Wyspa Wolin znajduje się na granicy polsko-niemieckiej w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy Uznam. Ten odcinek wybrzeża słynie z największej liczby godzin słonecznych w kraju, dlatego wyspa jest popularnym miejscem na wakacje. Jednym z najbardziej znanych nadmorskich kurortów są Międzyzdroje, który często zwie się „polskimi Cannes”. Co roku odbywa się tu „Festiwal Gwiazd”, polska wersja Festiwalu Filmowego w Cannes.

Oprócz plaż i nadmorskich kurortów, jest tu również mnóstwo przyrody: jedną z atrakcji turystycznych jest Woliński Park Narodowy, który rozciąga się na ponad 11 000 hektarów. Jest domem dla gatunków zwierząt, takich jak orły bieliki, bobry i motyle. W parku dzikich zwierząt można zobaczyć kilka okazów prawie wymarłych żubrów.

7. Wrocław

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 18. 44 pm 1

Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce to Wrocław. Jest stolicą Dolnego Śląska. Został zbudowany bezpośrednio nad Odrą i ma malowniczą starówkę, nazywaną „Wenecją Wschodu” ze względu na liczne mosty. Ponieważ woda jest tutaj ważnym elementem, muzeum „Hydropolis” jest świetnym przystankiem: nowoczesna, naukowa wystawa poświęcona jest wodzie.

Średniowieczny Rynek we Wrocławiu jest szczególnie imponujący. Od wieków stanowi on centrum handlowe miasta i jest obecnie jednym z największych w Polsce. Otacza go około 60 szlacheckich kamienic, z których pierwsze zbudowano w XIII wieku. Znajdują się tu również takie zabytki jak gotycki ratusz, liczne stare kościoły i sukiennice. Kościół św. Elżbiety oferuje wspaniały widok na stare miasto. Sprawdź: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zabytki i cuda natury z listy UNESCO

8. Szczecin

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 28. 11 pm

Szczecin również jest miastem wody. Leży nad Odrą w północno-zachodniej Polsce, w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec. Do 1945 roku Szczecin należał nawet do Niemiec. Miasto stanowi centrum polsko-niemieckiej aglomeracji Szczecina, która ma zostać przekształcona w europejski region metropolitalny z około milionem mieszkańców. Szczecin charakteryzuje się położeniem nad wodą, dlatego można tu spacerować pięknymi nadbrzeżnymi promenadami, pływać łodziami i uprawiać sporty wodne. Najważniejsze zabytki to Zamek Szczeciński, Katedra św. Jakuba, Filharmonia i Wały Chrobrego z Muzeum Narodowym.

9. Poznań

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 18. 44 pm 2

Miasto Poznań, stolica województwa wielkopolskiego, leży w środkowo zachodniej części Polski. Poznań jest znany jako miasto studenckie. Miasto uważa się za młode i nowoczesne, ale kryje w sobie również wiele historii. Piękne, renesansowe stare miasto jest ucztą dla oczu. Najważniejsze zabytki to pałac mieszkalny z początku XX wieku, katedra, Muzeum Narodowe i ratusz na Starym Rynku, który jest jednym z najcenniejszych zabytków renesansowych w Europie Środkowej. Atrakcją turystyczną jest zegar: codziennie w południe na platformie zegara pojawiają się dwie kozy i dwanaście razy zderzają się głowami. Więcej na temat zwiedzania Poznania znajdziesz TUTAJ.

10. Łódź

Whatsapp image 2024 05 15 at 9. 06. 02 pm

Każdy zainteresowany przemysłową historią Polski powinien koniecznie odwiedzić Łódź. Często nazywane „Manchesterem Polski”, miasto jest dumne ze swojej przemysłowej przeszłości. Łódź była bowiem niegdyś centrum polskiego przemysłu włókienniczego. Dziś możesz dowiedzieć się wszystkiego o najpiękniejszych tkaninach w mieście i odwiedzić przędzalnie bawełny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Inne zabytki to Pałac Izraela Poznańskiego, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii, Planetarium EC1 i najdłuższa ulica w Polsce, Piotrkowska, gdzie można wybrać się na wspaniałe zakupy.

11. Pojezierze Mazurskie

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 18. 46 pm

Najpiękniejszy krajobraz w Polsce rozciąga się na obszarze około 1700 kilometrów kwadratowych w województwie warmińsko-mazurskim: Pojezierze Mazurskie to przyległy obszar jezior w północno-wschodniej Polsce i największy w kraju zbiornik słodkowodny. Nazwa pochodzi od zachodniosłowiańskiego plemienia Mazurów. Łącznie znajduje się tu około 2700 jezior o powierzchni ponad jednego hektara. Mazury to idealne miejsce na wakacje dla każdego, kto kocha przyrodę i spokój oraz lubi piesze wędrówki, jazdę na rowerze, żeglarstwo lub wędkarstwo. Około 40 procent powierzchni Pojezierza Mazurskiego to rezerwaty przyrody. Czytaj również: Wakacje na polskich Mazurach: 8 najpiękniejszych miejsc, które warto tutaj odwiedzić

12. Tatry

Whatsapp image 2024 05 15 at 8. 18. 47 pm

Jeśli chcesz wspiąć się wysoko, południe Polski jest właściwym miejscem dla Ciebie. To tutaj rozciąga się najwyższe pasmo górskie między Alpami a Kaukazem. Tatry stanowią naturalną granicę między Słowacją a Polską. Obszar ten podlega ochronie jako park narodowy w obu krajach. W Tatrzańskim Parku Narodowym można wędrować dobrze oznakowanymi szlakami na szczyty, wokół górskich jezior i do wodospadów. Istnieje około 225 kilometrów wyznaczonych szlaków turystycznych. W Tatrach znajduje się również słynne Zakopane, najważniejszy ośrodek sportów zimowych w Polsce. Odbyło się tu wiele międzynarodowych zawodów, w tym mistrzostwa świata w skokach narciarskich i biathlonie, a także wyścigi Pucharu Świata w slalomie.
Przeczytaj także: Polskie Tatry, czyli tańsza alternatywa dla Alp. Oto najciekawsze atrakcje tego przepięknego górskiego regionu
Źródło: reisereporter.de PolishObserver.com

Read More