Co warto odwiedzić na Mazurach? Jeden z najpiękniejszych krajobrazów Polski rozciąga się w północno-wschodniej części kraju, w województwie warmińsko-mazurskim. Znane jako „Kraina Tysiąca Jezior”, Mazury to naturalny raj, w którym woda odgrywa wiodącą rolę. Zdradzamy, co sprawia, że region ten jest tak wyjątkowy na wakacje w Polsce.
Co warto odwiedzić na Mazurach?
1. Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie są częścią Pojezierza Mazurskiego. Znajduje się tu m.in największy śródlądowy zbiornik wodny w Polsce, a mianowicie jezioro Śniardwy. Jeziora łączą się za pośrednictwem rzek i kanałów, tworząc rozległą i gęstą sieć dróg wodnych. Pojezierze Wielkomazurskie jest jednym z najbardziej turystycznych regionów w Polsce.
Wielkie Jeziora Mazurskie są również siedliskiem rzadkich ptaków, takich jak kormorany, perkozy dwuczube, łyski, czaple, łabędzie nieme, bociany, kanie czarne, orły przednie i bieliki. Na wschód od jezior mazurskich krajobraz się zmienia: staje się bardziej pagórkowaty, dlatego obszar ten często nazywa się Mazurami Garbatymi. Jest tu jeszcze więcej spokoju, ponieważ wschodnia część regionu jest mniej rozwinięta turystycznie niż zachodnia.
2. Kanał Wyżynny – Kanał Elbląski
Kanał Wyżynny jest najdłuższym kanałem żeglugowym w Polsce i łączy Ostródę z Elblągiem. Turyści licznie go odwiedzają, ponieważ stanowi techniczny majstersztyk. Trasa ma 81 kilometrów długości i w rzeczywistości wymagałaby około 30 śluz, aby pokonać 100-metrową różnicę wysokości. Zamiast tego znaleziono inne rozwiązanie: Stworzono pięć pochyłych lub nachylonych odcinków, z których każdy wykorzystuje wózek do pokonania 21 metrów na odcinek. Te specjalne wózki toczą się po pokrytym trawą nasypie na torach i zaprojektowano je jako kolejki linowe napędzane kołami wodnymi. Technologię tę wynalazł pruski inżynier Georg Jacob Steenke. System owych kanałów uważa się za zabytek techniki.
3. Rzeka Krutynia
Prawie 100-kilometrową, krystalicznie czystą rzekę Krutynia uważa się za najpiękniejszą rzekę na Mazurach. Swoje źródła ma na północ od wsi Warpuny i wpada do jeziora Bełdany w pobliżu wsi Iznota. Po drodze przepływa przez Wrzosowiska Johannisburskie, a od jeziora Mokre przez Mazurski Obszar Chronionego Krajobrazu. Krutynia jest znana i popularna ze względu na możliwości uprawiania kajakarstwa. Szlak kajakowy ma długość 91 kilometrów i często nazywa się go najpiękniejszym szlakiem kajakowym w Europie. Trasa przebiega przez 16 jezior i kilka odcinków rzek.
4. Olsztyn
Stolicą Mazur jest Olsztyn. Mieszka tu około 170 000 osób. Miasto założono w połowie XIV wieku, a jego wizytówką jest potężny Zamek Kapituły Warmińskiej z okrągłą wieżą, blankami i efektownymi ceglanymi budynkami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o regionie, powinieneś odwiedzić „Muzeum Warmii i Mazur”, które znajduje się w zamku. Duża część ekspozycji poświęcona jest byłemu panu zamku i administratorowi kapituły katedralnej, Mikołajowi Kopernikowi.
Inne zabytki to późnogotycki ratusz z XVI wieku z murowanymi łukami i Stare Miasto 11, tak zwany dom burmistrza, który jest najstarszym wciąż stojącym budynkiem w mieście. Olsztyn to młode miasto z 30 000 studentami i modną sceną pubową. Wokół targu rybnego znajdują się butiki, galerie i kawiarnie, a na rynku i wśród centralnych miejskich uliczek znajduje się wiele pubów i ogródków piwnych.
5. Giżycko
Tylko około 90 kilometrów od Olsztyna leży Giżycko, popularny ośrodek wypoczynkowy i centrum sportów wodnych. To małe miasteczko założono już w 1340 roku i zachwyca wspaniałym położeniem na cyplu między dwoma jeziorami. Turystyka rozpoczęła się w XIX wieku, ale prawdziwy rozkwit nastąpił w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to otwarto hotele, pensjonaty, kluby żeglarskie i wioślarskie oraz restauracje.
Obecnie Giżycko jest punktem startowym dla wielu łodzi wycieczkowych, żeglarzy i motorowodniaków, ale także dla wczasowiczów na łodziach mieszkalnych, którzy rozpoczynają swoją wodną podróż od Giżycka. Infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta. Znajduje się tu kilka przystani żeglarskich, hoteli i licznych pensjonatów.
Czytaj: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zabytki i cuda natury z listy UNESCO
6. Frombork
Nazwisko Mikołaja Kopernika często wymienia się na Mazurach, zwłaszcza w mieście Frombork. Słynny astronom mieszkał tutaj aż do swojej śmierci w 1543 roku i opracował teorię heliocentrycznego światopoglądu, która głosi, że Ziemia obraca się wokół własnej osi i raz w roku wokół Słońca.
Jego grób znajduje się w katedrze miasta, które graniczy z Zalewem Wiślanym nad Morzem Bałtyckim, a Muzeum Mikołaja Kopernika znajduje się w Pałacu Biskupim obok katedry. Z dzwonnicy, która stoi po przekątnej naprzeciwko katedry, roztacza się wspaniały widok na miasto: W pogodny dzień można zobaczyć daleko przez Zalew Wiślany do rosyjskiej eksklawy Kaliningradu.
Przeczytaj też: 10 najpiękniejszych polskich plaż nad Morzem Bałtyckim. Tutaj Twój urlop będzie niezapomniany!
7. Mikołajki
Najbardziej znaną i popularną miejscowością wypoczynkową na Mazurach są Mikołajki. Mieszka tu zaledwie około 3800 osób, ale latem Mikołajki zapełniają się niezliczoną liczbą turystów. Nic dziwnego, gdyż miejscowość uznaje się za centrum polskiej turystyki wodnej. Mikołajki są także bazą „Białej Floty”: odpływają stąd statki wycieczkowe do wielu innych znanych miejscowości wypoczynkowych.
W miesiącach letnich port tętni życiem, a kawiarnie, lodziarnie, puby i restauracje są pełne. W Mikołajkach znajduje się wiele hoteli, pensjonatów i domów wakacyjnych. Warto odwiedzić kościół protestancki z 1842 roku i plac ratuszowy z domami kupieckimi.
Sprawdź: Ta niewielka miejscowość w Polsce łudząco przypomina Włochy. Urlop tutaj może Cię miło zaskoczyć!
8. Gołdap
Gołdap jest jedynym miastem uzdrowiskowym w województwie warmińsko-mazurskim. Słynie ze źródeł mineralnych i złóż borowiny, które umożliwiają korzystanie z różnorodnych zabiegów spa i wellness. Miasto oficjalnie uznano za uzdrowisko w 2000 roku. Źródła termalne w Gołdapi są jedną z głównych atrakcji uzdrowiska. Warte tutaj uwagi jest lecznicze błoto, które wydobywa się w pobliskiej miejscowości Niedrzwica i przetwarza się w centrum uzdrowiskowym. Oprócz zabiegów spa i odnowy biologicznej Gołdap oferuje również wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Należą do nich m.in. turystyka piesza, rowerowa, wędkarstwo i sporty wodne. Źródło: reisereporter.de PolskiObserwator.de