Przejdź do treści

Amerykanie oszaleli na ich punkcie. Szwedzkie słodycze podbijają świat

01/03/2024 16:53 - AKTUALIZACJA 14/05/2024 11:16
szał na szwedzkie słodycze

Szwedzka kultura jedzenia słodyczy to coś unikalnego. Słodkie i kwaśne żelki, czy lekko gorzkawa lukrecja – to jedne z wielu przekąsek, po które w sobotnie poranki ustawiają się kolejki. Moda na szwedzkie słodycze dotarła aż za Atlantyk – Amerykanie oszaleli na ich punkcie. Wszystko to za sprawą mediów społecznościowych.
Sprawdź: 10 rzeczy typowych dla Amerykanów, które Europejczycy uważają za dziwne

Szwedzka kultura jedzenia słodyczy może być dla wielu zaskoczeniem. W tym skandynawskim kraju panuje ugruntowany zwyczaj zabierania dzieci do sklepów po słodycze w sobotnie poranki. Szwedzki zwyczaj kupowania i jedzenia słodyczy w soboty jest tak głęboko zakorzeniony, że powstało nawet specjalne słowo na jego określenie: lördagsgodis, co dosłownie tłumaczy się jako „słodka sobota”.

Szał na szwedzkie słodycze

Około dziesiątej wieczorem kolejka w BonBon na Lower East Side na Manhattanie rozciąga się daleko poza drzwi wejściowe. Nie jest to rzadkością w tej okolicy, ale BonBon nie jest uznanym barem koktajlowym ani modną restauracją. To szwedzki sklep ze słodyczami, w którym napełnia się torby słodkimi i kwaśnymi żelkami oraz lukrecją, a płaci się według wagi. I w przeciwieństwie do najmodniejszych restauracji w mieście, jest to sklep otwarty od lat.
Czytaj także: USA na czele rankingu najwyższych zarobków w 2023 roku. Kto jeszcze znalazł się na podium?

Zasługa mediów społecznościowych

Popularność szwedzkich słodyczy to wynik udostępniania treści w mediach społecznościowych. Tiktokerzy filmują torbę słodyczy zakupioną w BonBon, rozmawiają o smaku i konsystencji, a wkrótce temat staje się modny. Marygrace Graves regularnie robi zakupy w miejscach takich jak BonBon w soboty, a jej filmy na TikTok przedstawiające jej lördagsgodis stały się viralem przekraczając milion wyświetleń. Sam hashtag #candytok zyskuje na popularności. Recenzje wideo szwedzkich słodyczy na TikTok również przyczyniły się do rozpowszechnienia zwyczaju lördagsgodis i przyniosły fortunę masowym sklepom ze słodyczami. Szczególnie popularne są szczegółowe opisy doświadczeń i odczuć podczas żucia różnych cukierków, żelków, lukrecji. Źródło: Gamberorosso.it, PolishObserver.com

Tagi: